Ankara başlık için Paris'e kızgın

Türkiye'nin AB'yle müzakere sürecinde 'istatistik' ve 'mali kontrol' başlıkları dün Hükümetlerarası Konferans'la açılırken, Ankara, tam üyelik perspektifi açısından asıl önemli olan...

BRÜKSEL - Türkiye'nin AB'yle müzakere sürecinde 'istatistik' ve 'mali kontrol' başlıkları dün Hükümetlerarası Konferans'la açılırken, Ankara, tam üyelik perspektifi açısından asıl önemli olan 'ekonomik ve parasal politika' başlığının Fransa'ya takılmasına tepkili. Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile Avrupa Komisyonu'nun genişleme yetkilisi Olli Rehn'in katıldığı konferansta Türkiye'yi temsil eden Başmüzakereci Ali Babacan, bu durumu, "Ekonomik ve parasal politika başlığı için ileri sürülen teknik gerekçelerden tatmin olmadık" sözleriyle dile getirdi.
Basın toplantısında "Bazı ülkelerin müzakere sürecine kapsam dışı engeller çıkarmasına diğer üyeler izin vermemeli. Ortak iradeyi paylaştığımıza inanmak çok önemli" vurgusu yapan Babacan, başlığın Portekiz'in dönem başkanlığında açılmasında ısrar edeceklerini belirtti. Güçlü bir AB'nin farklı kültürleri buluşturarak var olabileceğini anımsatan Başmüzakereci, "Türkiye, İslam, demokrasi ve laikliğin bir arada yaşayabileceğini güçlü biçimde ilan etti. AB sürecinin sorgulanmasına izin verilmesi, birçok ülkede olumsuz etkiler doğurur" uyarısı yaptı.
Türkiye'de gerçekleştirilen reformları öven Steinmeier ise "Müzakereci ortaklarımıza karşı adil olmalıyız. Verilen sözlere bağlı kalınmalı" sözleriyle Fransa'nın tutumunu dolaylı yoldan eleştirdi. Türkiye'nin üyelik sürecinde ilerlemenin AB'deki herkesin çıkarına olduğunu vurgulayan Steinmeier, Ortadoğu'daki gelişmelere dikkat çekip Türkiye'nin başka arayışlara girmemesinin önemine dikkat çekti. Rehn de Türkiye'de seçim yılına rağmen reformların sürmesinden memnuniyetini dile getirip, "Yeni hükümet ve yeni meclisle reform sürecine bütünüyle bağlı kalınmasını bekliyoruz" dedi.
ABD-AB, Teksas-Türkiye karşılaştırması
Öte yandan Rehn'in HAK'taki konuşmasında birliğin Türkiye, Hırvatistan ve Batı Balkanlar'ı üye yapma taahhütlerine sadık olduğunu anlatırken yaptığı ABD/AB karşılaştırması ilgi çekiciydi: "ABD'nin federal hükümetinin rolü konusundaki konsensüs ancak 100 yıl ve bir iç savaştan sonra sağlanabildi. Teksas, ABD'ye 1845'te kuruluştan yaklaşık 70 yıl sonra katıldı. Eğer Türkiye, AB'ye 2017'de katılırsa, bu AB'nin kurulmasından sadece 60 yıl sonra gerçekleşmiş olacak." (Reuters, afp, anka)