Ankara, Brüksel'e ayak uydurmalı

Türkiye'nin AB üyeliğini tartışmak, 'Avrupa neresi', 'Avrupalı kimdir' gibi temel soruları gündeme getiriyor. Eğer Türkiye AB'ye üye olacak olursa, Balkan ülkeleri de dahil, Beyaz Rusya ve İsrail de 'Katılmak istiyoruz' derse, reddedecek gerekçe bulmak güçleşecek.
Haber: YoŞİkİ KİŞİ / Arşivi

Türkiye'nin AB üyeliğini tartışmak, 'Avrupa neresi', 'Avrupalı kimdir' gibi temel soruları gündeme getiriyor. Eğer Türkiye AB'ye üye olacak olursa, Balkan ülkeleri de dahil, Beyaz Rusya ve İsrail de 'Katılmak istiyoruz' derse, reddedecek gerekçe bulmak güçleşecek. Türkiye gibi bir ülkeyi içine alan AB, mevcut halinden başka bir hale bürünecek.
Avrupalılar bunu hissettikleri için Türkiye'nin üyeliğine karşı temkinli davranıyor. AB, daha Mayıs 2004 tarihinde 10 Orta Avrupa ülkesini bünyesine kattı. Eski üye ülke vatandaşları, örneğin Prag'dan haberdardır ama Litvanya'nın nerede olduğunu dahi bilmeyenler çoğunlukta.
AB'nin genişlemesi konusunda görüş birliği bulunmadığından dolayı, AB Anayasası'yla ilgili Fransa ve Hollanda'daki referandumlarda Türkiye'nin üyeliğinin gündeme gelmesinden dolayı ret oyu kullanıldı. Bu sorundan dolayı siyaset dünyası da sarsıntılar geçiriyor. Fransa'da cumhurbaşkanıyla iktidar arasında görüş ayrılığı var.
Aslında şimdi görüşmelere başlanması için pek uygun bir ortam değil. Bu şartlar altında Türkiye görüşmelerde katı bir tavır takınmasa iyi olur. AB, işlerini oydaşmayla yürütür. Türkiye'nin de buna ayak uydurması lazım. (Japon gazetesi, 5 Ekim 2005)