Ankara Çin'i yumuşatıyor

Ankara Çin'i yumuşatıyor
Ankara Çin'i yumuşatıyor

İsyanın üzerinden 10 gün geçerken, Urumçi sokaklarında güvenlik ancak asker ve polis varlığıyla sürdürülebiliyor. FOTOĞRAF: EPA

Erdoğan'ın 'Uygurlara adeta soykırım uygulandığı' sözlerine Çin'in sert çıkışı sonrası Ankara tavrını yumuşattı. Dışişleri, 'Akrabalarımızla ilgileniriz' dese de işbirliğine vurgu yaptı: 'İlişkiler bu konuyla sınırlı değil'

ANKARA - Türkiye, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çin’in ‘Sincan Özerk bölgesi’ diye andığı Doğu Türkistan’daki Uygur isyanı ve Çinli Hanlarla 10 gündür yaşanan etnik çatışmaları ‘adeta soykırım’ diye nitelemesine Pekin’den gelen sert tepkiler üzerine ‘tonunu düşürüyor’. Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin, Çin resmi medyasında Erdoğan’a yönelik eleştiriler ve sözlerini geri alması talepleri anımsatılınca “Akrabalarımızın kaderleriyle ilgileniriz” vurgusu eşliğinde durumu yumuşatıcı tavrı yansıtan açıklamalar yaptı.
“Birçok resmi açıklama yapıldı. Bizim basın üzerinden birbirimize mesaj vermeye ihtiyacımız yok” vurgusu yapan Özügergin, “Akrabalarımızın kaderleriyle ilgilenmemizin gayet doğal olduğunu hep söylüyoruz. Kamuoyumuzda da derin bir üzüntü ve infial var. Biz Çinli yetkililerden bölgede birlik, düzen, sükunet ve uyumu yani kısaca istikrarı sağlamalarını beklediğimizi hep söyledik. Türkiye olarak da her tür yardıma hazır olduğumuzu ilettik. Yavaş yavaş nispi bir istikrarın yerleştiğini duyuyoruz.” Sözcü şöyle devam etti: “Olayların iç yüzünü soğukkanlı biçimde elbette Çin makamları ortaya çıkarmaya çalışıyor, ki talebimiz de zaten budur. Bir yandan da ortaya çıkan görüntüler bizi yaraladı. Yani işin aslını öğrenmek lazımdır ve suçlular kimse cezalandırılmalıdır. Ama kamuoyumuzun olaya gösterdiği tepki bölgeden yansıyan görüntülere oldu, ki takdir edersiniz ki Uygur değil, dünyanın başka bir bölgesinde meydana gelse eşit derecede bizi etkilerdi.”

‘BMGK’ya taşıma yok’
Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak konuyu bu platforma taşıyıp taşımayacağı sorulunca Türkiye’nin omuzlarındaki manevi görev ve sorumlulukları anımsatan sözcü şu ana dek bir girişim olmadığı yanıtını verdi. Özügergin, “Ama bu uzun soluklu bir sorun. Konuyu tekrar gündemimize alırız” diye ekledi. Çin hükümetinin, olayları yerinde tespit için bölgeye gazeteci davet etmesini de olumlu karşılayan Özügergin, şu anda planlı bir ziyaret olmasa da Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinin yarattığı ivmeden yararlanarak, muhtelif heyetlerin Çin’e gidebileceğini ekledi. Özügergin, olası ziyaretin sadece bölgede yaşananlar çerçevesinde olmayacağını belirtip, “Çin ile ilişkilerimizi tek bu konuya ne Çin hapsetmek ister, ne biz” ifadelerini kullandı.

‘İşbirliği iradelerimiz tam’
Çin Başbakanı Ven Ciabao’nun eylüldeki Türkiye ziyaretine dair bilgisi olmadığını belirten Özügergin, “İki ülkede, ilişkilerin zarar görmesine engel olmak ve ilişkileri ileriye götürmek için gerekli siyasi irade bulunmaktadır” vurgusu yaptı. Dışişleri sözcüsü, Dünya Uygur Kurultayı lideri Rabia Kadir’in Türkiye’ye vize başvurusuna dair bilgisi olmadığını anımsatıp, Başbakan Erdoğan’ın ‘başvurulursa vize veririz’ tavrına atıf yaptı.  (aa, afp)