Ankara ile Erivan'dan ısınma mesajları

AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına duyulan tepkilerin doğurduğu kardeşlik ortamı, kendisinin en büyük arzularından biri olan Türkiye'yle Ermenistan'ın diplomatik ilişki kurması ümitlerini yeşertti.

İSTANBUL/ANKARA - AGOS Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına duyulan tepkilerin doğurduğu kardeşlik ortamı, kendisinin en büyük arzularından biri olan Türkiye'yle Ermenistan'ın diplomatik ilişki kurması ümitlerini yeşertti. Cenaze için İstanbul'a gelen Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan, ülkesinin Türkiye ile koşulsuz, şartsız diplomatik ilişkiye hazır olduğunu belirtti. Dink'in Bakırköy'deki evine taziye ziyareti yapan Kirakosyan, gazetecilerin Türkiye-Ermenistan diplomatik ilişkisi hakkındaki sorusuna, "Ben, Türk Dışişleri daveti üzerine değil, ülkemi temsil için cenazeye katıldım. Ancak Ermenistan, koşulsuz, şartsız Türkiye ile diplomatik ilişkiye hazır" karşılığını verdi. Kirakosyan, "Törene katılanların ayrım yapmadan paylaştıkları acı beni çok etkiledi" dedi.
Gül: Haksız taleplerde bulunmasınlar
Dün Paris'e hareket eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Ermenistan'la iyi ilişki kurmak istediklerini söyledi. Tüm komşular gibi Ermenistan'la da iyi geçinmek istediklerini, oradan gelen temsilcilerin Türkiye'nin kimseye düşmanlığı olmadığını gördüğünü anlatan Gül, "Bu sadece Türkiye'nin elinde değil. Komşu ülkenin de Türkiye'ye karşı düşünce, duygularını gözden geçirmesi gerek. Türkiye'den haksız taleplerde bulunulmaması gerek" dedi. "1. Dünya Savaşı dönemi sıkıntıları muhakkak araştırılıp konuşulmalıdır" diyerek tüm arşivlerin açık olduğunu tekrarlayan Gül, ekledi: "Bu bölgede düşmanlıkları beslemenin hiçbir faydası yoktur." (Radikal, aa)