Ankara Irak ve Suriye'yi buluşturuyor

Ankara Irak ve Suriye'yi buluşturuyor
Ankara Irak ve Suriye'yi buluşturuyor

Erdoğan?ın davetlisi Esad, Irak heyetiyle görüşebilir. FOTOĞRAF: AFP

ANKARA/BAĞDAT - Irak’ın 19 Ağustos’ta Bağdat’taki bombalamalarda 95 kişinin ölmesinden Suriye’yi sorumlu tutmasıyla iki ülke arasında çıkan krizde arabuluculuğa çalışan Türkiye, bugün Irak ile Suriye’nin güvenlik komitelerine ev sahipliği yapıyor. Yarın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Türkiye’yi ziyaret edecek. 

Iraklılar kanıt sunacak
Bir günlük ziyaret için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak İstanbul’a gelecek Esad’ın, Ankara’da Irak heyetiyle buluşması ihtimali var. Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, dün Ankara’ya gönderecekleri içişleri bakan yardımcısı başkanlığındaki heyetin, Bağdat’taki saldırıyı Suriye’de üslü militanların düzenlediğini gösteren itiraf, iletişim, mali ve lojistik destek konularında kanıtlar sunacağını söyledi. Daha önce Irak Başbakanı Nuri Maliki Irak’a giren yabancı teröristlerin yüzde 90’ının Suriye’den sızdığını iddia etmişti.
Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan ise, Esad’ın bugün geniş bir heyetle İstanbul’a gelip akşam AKP’nin iftar yemeğine katılacağını duyurdu. Görüşmede ikili ilişkiler ve Ortadoğu barış süreci dışında Irak-Suriye krizinin ele alınacağını da belirten Kabalan, Arap basınında çıkan Esad’ın Ankara’da Iraklı bakanlarla buluşacağı haberleri için “Şartlar doğru olduğunda böyle görüşmelerin gerçekleşmesi normaldir” dedi.  Darul Hayat gazetesi, Erdoğan’ın Esad ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi eşzamanlı ağırlayıp barıştıracağını iddia etmişti. (aa, afp)