Ankara Irak'ta yeni açılım için çabalıyor

ABD, Bağdat'ta 10 Mart'ta büyükelçiler düzeyindeki uluslararası konferansta İran ve Suriye ile aynı masaya oturmayı kabul ederken, Türkiye de aktif dış politika arayışında.

ANKARA/AMMAN - ABD, Bağdat'ta 10 Mart'ta büyükelçiler düzeyindeki uluslararası konferansta İran ve Suriye ile aynı masaya oturmayı kabul ederken, Türkiye de aktif dış politika arayışında. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün Kahire'deki Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısına katılıyor. Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa'nın davetlisi olaran Gül, yıl sonundaki Kerkük referandumuyla ilgili kaygılarıyla Irak'ın bütünlüğünün korunması için ortak hareket edilmesi mesajı verecek. Gül'ün bu temasları, nisanda planlanan ve İstanbul yahut Kahire'de olacağı belirtilen dışişleri bakanları toplantısına hazırlık niteliği de taşıyor.
İlk arayan Ahmedinecad
Başbakan Tayyip Erdoğan da tansiyon düşmesi sebebiyle geçen hafta Amman'da hastaneye kaldırılan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yi önceki akşam telefonla arayıp geçmiş olsun diledi. Talabani de dört günlük istirahat sonrası televizyondan yayımlanan konuşmasında, yakında görev başına döneceğini söylerken, ABD Başkanı George W. Bush da dahil kendisine telefon açan ya da ziyaretine gelen liderlere teşekkür etti. Celal Talabani'nin, kendisini ilk İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın aradığını söylemesi de dikkat çekti.
'Türkiye çok geç kaldı'
ABD'deki muhafazakâr Washington Times gazetesi ise dün, Erdoğan'ın Talabani'ye geç telefon açtığını savunarak, "Bu sürpriz değil. Ankara kendi Kürtlerinin varlığını ancak 70 yıla yakın süreden ve 20 Kürt isyanından sonra tanıdı. Ama uzmanlar Irak kritik kavşaktayken Türkiye'nin bu ketumluğunun bölgesel güç olarak etkinliğini sınırlamasından korkuyor' yorumuna yer verdi. Gazete, ABD'nin bile Irak'taki uluslararası konferansa katılmayı kabul ettiğini ama Türkiye'nin hâlâ Iraklı Kürtlerle görüşüp görüşmemeye dair acı bir tartışma yaşadığını ekledi. (aa, Radikal)