Ankara Karzai ile Zerdari'yi buluşturdu

Ankara Karzai ile Zerdari'yi buluşturdu
Ankara Karzai ile Zerdari'yi buluşturdu

Gül ile Erdoğan Karzai ile Zerdari?yi Çankaya Köşkü?nde ağırladı. FOTOĞRAF: AP

Türkiye, Afganistan ve Pakistan liderlerini üçüncü kez buluşturdu. NATO operasyonlarına tam destek çıkan zirvede, işbirliği mekanizmaları oluşturuldu. Gül: Zirve sonuçlarını NATO zirvesinde bizzat anlatacağım
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan batağından çıkmak için cepheyi Pakistan’ı kapsayacak şekilde genişleten yeni AfPak stratejisini açıklaması sonrası Türkiye, Afganistan ve Pakistan liderlerini Ankara’da buluşturdu. Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai  ve Pakistan Devlet Başkanı Ali Asif Zerdari’nin katılımıyla gerçekleştirilen üçlü zirveden NATO’nun bölgedeki operasyonlarına tam destek kararı çıktı. Obama’nın 6-7 Nisan’daki Türkiye ziyareti öncesine denk gelen zirveye üç ülkenin dışişleri bakanları, genelkurmay başkanları ve istihbarat yetkilileri de katıldı. 

‘NATO’ya ben anlatacağım’
Diplomatik kaynaklara göre, zirvede yeni ABD stratejisi ve güvenlik sorunları ele alındıktan sonra teröre karşı üç ülke arasında ‘askeri, siyasi ve istihbarat’ işbirliğinin kurumsallaştırılması benimsendi. Ortak basın toplantısında zirve bildirisini okuyan Gül, üçlü zirvelerin yanı sıra dışişleri, ordu ve istihbarat yetkililerin katılımıyla yılda bir kez toplantı yapılacağını, kurulan Ortak Çalışma Grubu’nun da zirve kararlarının izlenmesi için yılda iki kez toplanacağını kaydetti. Ayrıca Afganistan ve Pakistan’ın sorunlarına yönelik daha fazla işbirliği yapılmasını sağlamak için Türkiye’de bir zirve düzenlenmesini istediği belirtildi. 3-4 Nisan’daki  NATO zirvesine atıfla “Bu işbirliğinin önemini ben anlatacağım” diye aktaran Gül, 6 Nisan’da da Obama ile bölgeye Türkiye’nin olası katkılarını konuşacağını ekledi. Karzai ise, karikatür krizi nedeniyle tepki çekmiş Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO genel sekreterliği adaylığına nasıl baktığı sorulunca “Bizimle ilgisi yok. NATO üyesi değiliz. NATO’nun işi” yanıtını verip bölgedeki sorunlara Türkiye’nin öncülüğünde çözüm aramaktan mutlu olduklarını vurguladı.

Ankara’dan en üst katkı
Kaynaklar Obama’nın Afganistan için ek asker talebine Ankara’nın ‘en üst düzeyde’ katkı ile yanıt vereceğini kaydetti. ‘Üst düzey katkı’yı ‘muharip güç’ olarak yorumlayan kaynaklar,  müzakerelerin yakında başlatılacağını ifade etti.