Ankara 'soykırım' denilmediğine memnun

Ankara 'soykırım' denilmediğine memnun
Ankara 'soykırım' denilmediğine memnun

Obama, 1915 olaylarına dair kişisel görüşünün değişmediğini vurguladı.

ANKARA - Ankara, ABD Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan mesajınında ‘soykırım’ dememesinden memnun kalsa da temkinli. Obama’nın mesajının yayımı sonrası Dışışleri Bakanı Ali Babacan üst düzey bakanlık yetkilileriyle toplanıp, mesajın anlamı ve kamuoyuna nasıl anlatacağı üzerinde çalıştı. Edinilen bilgiye göre, Obama’nın ‘soykırım’ dememesi olumlu karşılandı. Ermenilerin ‘soykırımı’ ifade etmek için kullandığı ‘Medz Yeghern’in (Büyük Felaket) hukuki sorun yaratmayacağını belirten kaynaklar, Obama’nın mesajını Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine dolaylı destek olarak yorumladı. Bakanlıktaki çalışmada Obama’nın mesajıyla selefi George W. Bush’un son 24 Nisan mesajı da karşılaştırıldı. Bush, geçen yıl, ‘20. yüzyılın en büyük trajedilerinden biri’ ifadesine yer vermişti. 

Gül: Obama bölge sorunlarına vakıf
Mesajın yayımı öncesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, meseleyi Türkiye ziyaretinde ABD Başkanıyla çok konuştuğunu belirtip, “Bölge sorunlarını çok iyi biliyor, yapıcı katkı vereceğini umuyorum” demiş, Kafkasya’da barış için çalıştıklarını vurgulamıştı.

Babacan: Bir hedefimiz var, rüya değil
‘Aspen Atlantik Grubu’nun 2009 toplantısının açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Babacan da Ermenistan’la ilişkileri normalleştirmek için son 1.5 yıldır çok yoğun çalıştıklarını belirtip şöyle demişti: “Güney Kafkasya vizyonumuz, Türkiye ile Ermenistan ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi. Bunu başardığımızda, bölgede yeni bir jeopolitik durum olaşacak. Bir hedefimiz var. Bunun bir rüya olmadığına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Kolay değil, ama adım adım satranç oyunu gibi ileriye hareket ediyoruz.” (Radikal)