Ankara tapu heyeti teklifine sıcak

Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Riyad'da Arap Birliği zirvesinde görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a Kerkük'e özel bir Türk heyeti gönderip tapu kayıtlarını incelemesi önerisi 'ılımlı' karşılandı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Riyad'da Arap Birliği zirvesinde görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a Kerkük'e özel bir Türk heyeti gönderip tapu kayıtlarını incelemesi önerisi 'ılımlı' karşılandı. Yetkililer, işgalin başında yağmalanan kayıtların asıllarının bulunduğunu belirtirken, teklifin geçerli olması için yazılı sunulması gerektiğini vurgulayıp, "Bu yapıldığında, Ankara gereğini yapacaktır" dedi.
Talabani: Biz de kaygılıyız
Kaynaklara göre görüşmede, Erdoğan Kerkük'te yıl sonunda planlanan referandum için "Huzur ortamı ve denge yokken, referanduma gidilmesi kötü sonuçlara yol açar" uyarısı yapınca, Talabani, "Kerkük'te büyük kaos yaşandığı yönünde haberler hepimizi üzüyor. Biz de kaygılıyız" yanıtını verdi. Başbakan, Türk heyetinin Kerkük'te tapu kayıtlarını inceleyip nüfus bilgilerini güncelleme teklifini olumlu yanıtladı. Erdoğan, "Kürtler, Araplar ve Türkmenlerin siyasi bir anlaşma yapması ve Kerkük'ün statüsü konusunda uzlaşması gerekiyor. Bu da ancak BM gözetiminde gerçekleşir. Bunun için Türkiye kadar Irak yönetimi de çaba göstermelidir" mesajını iletti.
Bu arada Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, işgal sonrası demografik değişimleri gizlemek için 2003'te yağmalanmış olsa da Kerkük'ün Osmanlı dönemine dair kayıtlarının Türkiye'de olduğunu söyledi.