Ankara yalanlasa da sınır açılacak iddiası Bakü'yü fena kızdırdı

Ankara ile Erivan'ın Obama'nın ziyareti sonrası sınırı açacağı iddiası Bakü'yü şoke etti. Gül ile Erdoğan haberi yalanladı. Aliyev Medeniyetler İttifakı Forumu'na gelmeyebilir

BAKÜ - ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyaretinin ardından Türkiye ile Ermenistan’ın 16 Nisan’da diplomatik ilişkilerin tesisi, sınırın açılması ve tarih dahil çatışma konuları için ortak komisyon kuracağı iddiasına Ankara’da yalanlama gecikmedi. Wall Street Journal’ın ortaya attığı iddia karşısında Dağlık Karabağ’ı işgal eden komşusuyla bir türlü anlaşamayan Azerbaycan isyan halinde.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haber için dün “Doğru değil” derken, Türkiye’nin iyi niyetli biçimde ilişkileri normalleştirmeye çalıştığını söylemekle yetindi. Londra’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan ise Ermenistan ile ilişkiler sorulunca şöyle dedi: “Çalışıyoruz. Nihai adıma altyapı oluşturacak adımları atıyoruz. Ama Azerbaycan’la Ermenistan arasındaki sorun giderilmedikçe nihai adım atmayız. Sorun kesin çözüme kavuşturulmalı. Çünkü şunu görmemiz, bilmemiz lazım. ’Dağlık Karabağ işgal altındadır’ hükmü bizim değil BM’nindir. İşgalin kalkması lazım ki, biz de adımlarımızı rahat atalım. Aksi halde soydaşlarımıza dost, kardeş Azerbaycan’a yanlışlık yapmış oluruz.”
Ancak Bakü’de konu dün Azeri meclisine taşındı. Meclis Başkanı Oktay Esedov, “Sınırı açmak Türkiye’nin çıkarına uymaz, Azerbaycan’ın da yararına değildir” derken, vekiller kaygılarını aktarıp Türk hükümetini ciddi biçimde eleştirdi. Azeri meclisinden bir heyetin Türkiye’yi ziyareti gündeme gelirken, Devlet Başkanı İlham Aliyev’in gelecek hafta İstanbul’daki Medeniyetler İttifakı Forumu’na gelmeyeceği belirtiliyor. Foruma Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ın ise katılacağı kaydediliyor. 

Bakü’deki Bryza: Umarız sınır açılır
Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ’daki sorunun çözümüyle yükümlü AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza Aliyev ile görüşürken, Türk-Ermeni sınırının açılmasının çözümü kolaylaştıracağını belirtip, “Azerbaycan da Türkiye gibi yakın dostumuz. Çıkarlarına ters bir durumun oluşmasını hiç birimiz istemiyoruz” dedi. (aa, dha)