Ankara'da ETA bilmecesi

İspanyollarla ETA liderlerinin Ankara'da buluştuğu iddia edildi. Türk ve İspanyol yetkililer haberi doğrulamadı.

MADRİD - Zaman zaman 'Kürt sorunu için Bask modeli' önerilerinin gündeme geldiği Türkiye'nin, yarım asırdır Bask ülkesinin bağımsızlığı için mücadele veren ETA ile Madrid arasındaki barış görüşmelerinin durağı olduğu iddia edildi. ETA'nın 2006 Martı'nda ilan ettiği kalıcı ateşkese 30 Aralık'ta Madrid'deki Barajas Havaalanı'ndaki bombalı saldırının gölgesi düşmüşken, ETA liderleriyle İspanyol hükümeti arabulucularının geçen ay Ankara'da buluştuğu öne sürüldü. Sosyalist Başbakan Rodriguez Zapatero, Başbakan Tayyip Erdoğan'la Medeniyetler İttifakı projesini ortak yürütüyor.
El Pais de yazdı
Bask haber ajansı Vasco'nun 'barış görüşmelerine yakın kaynaklar'a dayandırdığını haberini aktarırken buluşma yerini Ankara olarak açıklayan AFP, El Pais gazetesinin 22 Aralık tarihli haberinin de bunu doğruladığını belirtti. Buna göre, Ankara görüşmesine ETA'dan üç kişi katıldı: Tarihi lider Josu Urrutikoetxea (namı diğer Josu Ternera), oğlu Egoitz ve kadın lider Ainhoa Ozaeta. Ozaeta'nın, 22 Mart'ta yanında iki kişi dururken kalıcı ateşkes ilanını okuyan maskeli-bereli kadın olduğuna inanılıyor.
İspanyol arabulucuların görüşmeden 'ETA'nın ateşkesi kısa vadede ihlal etmeyeceği inancıyla ayrıldık' dediği de aktarıldı. Arabulucular, Zapatero'nun müttefiki Bask Sosyalist Partisi'nden Jesus Eguiguren, kamu görevi olmayan bir Bask militanıyla iki kıdemli sosyalist. Geçen ay Almanya üzerinden Türkiye'ye gelen Eguiguren'in ateşkes ilanından önce en az iki kez Ternera'yla buluştuğu kaydedildi: 2005 Haziranı'nda İsviçre'de ve sonbaharında Oslo'da...
Dışişleri, buluşmanın bilgileri dahilinde olmadığını söylerken, Ankara'daki İspanyol büyükelçiliği yetkililerinin El Pais'teki haber üzerine sıkı bir araştırma yaptığı ama olayı doğrulayabilecek durumda olmadığı öğrenildi.
Mart 2004'te sağcı hükümetin ETA'ya yıkmaya çalıştığı Madrid saldırılarında Kaide bağının ortaya çıkmasıyla seçimi kazanan Zapatero, Haziran 2006'da sağ muhalefete rağmen parlamentodan ETA'yla diyaloğa onay almıştı.
Ama kasımda ETA, Madrid'i gerekli adımları atmamakla suçlayıp şiddete dönebileceği uyarısı yapmıştı. 30 Aralık'ta ETA adına edilen telefonla önceden uyarısı yapılan saldırıda, havaalanı T4 terminali otoparkının 500 kiloluk bombayla infilakı sonucu 30'dan fazla kişi yaralanırken, araçlarında uyuyan iki Ekvadorludan birinin cesedine ulaşıldı. Madrid'in 'Süreç kesildi' açıklamasının ardınıdan dün enkaz alanını ziyaret eden Zapatero'nun yeni terörle mücadele planı açıklayacağı duyuruldu.
ETA'nın siyasi kanadı Batasuna ise saldırının kendileri için de sürpriz olduğunu belirtti. Saldırı, 2008'de seçim sınavı verecek Zapatero için darbe oldu.