Ankara'da Talat'sız Kıbrıs mesaisi

ANKARA - KKTC’de seçime kısa süre kala artan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat-Başbakan Derviş Eroğlu rekabeti Ankara’ya yansıdı. Daha önce Avrupalılara, “KKTC için adım atılmazsa Talat seçimi kaybeder” mesajı veren hükümet, bu kez seçimde başarı ihtimali yüksek Eroğlu’nun nabzını yokladı.  Türkiye’ye Eroğlu’nun olmadığı bir heyetle gelen Talat’ın ardından dün de Eroğlu Talat olmaksızın Ankara’daydı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşen Eroğlu Ankara’ya inişinde, Kıbrıs’ta müzakerelerde gelinen aşamayla ilgili birçok konunun tartışıldığını, ama kendilerini referanduma götürecek noktada olmadıklarını söyledi. KKTC lideri şöyle konuştu: “Şu anda tarih öngörmek mümkün değil. Müzakereler başladıktan bir müddet sonra iyimser tablo çizilir, ama 2-3 yıl sonra müzakereler kopar. Bir müddet sonra tekrar başlar. Şimdi Türk tarafının bütün iyi niyetine rağmen henüz uzlaşma noktasından uzaktayız” dedi. Eroğlu, hükümet olarak kendilerinin de arada sırada Ankara’ya gelerek, müzakerelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ekledi. 

Zapatero Talat’ı ağırlayacak
Öte yandan Başbakan Erdoğan, ocakta AB Dönem Başkanlığını devralacak İspanya’nın Başbakanı Rodriguez Zapatero ile telefonla görüşürke, Zapatero’nun Talat’ı ülkesine davet edeceğini ifade ettiği öğrenildi.(Radikal)