Ankara'dan Eroğlu'na erken uyarı var

Ankara'dan Eroğlu'na erken uyarı var
Ankara'dan Eroğlu'na erken uyarı var

Talat, KKTCseçimini kendisine Hristofyas?ın sorduğunu aktarırken, Rum liderin yorumu için şöyle dedi: ?Zaten (Rumlar)yorumluyordur. Bu tarafta sinek uçsa yorumlarlar.? FOTOĞRAF: AFP

Talat, Hristofyas'a KKTC'de UBP'nin seçim zaferinin müzakereleri etkilemeyeceğini söylerken, Ankara'dan erken uyarı var. Gül, 'Başmüzakereci Talat'tır' dedi. Erdoğan tonunu sert tuttu: Süreç aynen devam etmeli. Köstek değil destek olun!

LEFKOŞA - KKTC’de milliyetçi Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) zaferiyle sonuçlanan seçimlerin ardından çözüm ve birleşme müzakerelerinin zedeleneceği kaygıları yatıştırılmaya çalışılırken, Türkiye’den oluşacak yeni hükümete erken uyarı geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan Kıbrıs’ta müzakereleri yürütenin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat olduğunu anımsatıp UBP’yi ‘müzakerelere köstek değil destek olmaya’ çağırdı. 

‘Kavga ettik, ayrıldık!’

KKTC Cumhurbaşkanı, dün Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’la KKTC’deki genel seçimlerden sonraki ilk buluşmasının ardından yeni siyasi duruma dair sorularla karşılaştı. Gazetecilerin, görüşmenin kısa sürdüğü anımsatması üzerine gülerek “Kavga ettik ayrılık” esprisi yapan Talat, BM’den KKTC’deki seçime dair değerlendirme olup olmadığı sorulunca, “Yo hayır” yanıtını verdi. Talat, Hristofyas’la ikili görüşmesinde ise, Rum liderinin sorusu üzerine konuyu kısaca değerlendirdiklerini şöyle aktardı: “Sonuçta Kıbrıs Türk halkının iradesinin bu olduğunu anlattım. Bunun müzakereleri etkilemeyeceğini veya minimum etkileyeceğini ifade ettim. Çünkü müzakereleri cumhurbaşkanı olarak ben yürütüyorum bir; ikincisi zaten sayın Eroğlu bu konudaki tutumunu açıkladı. Dolayısıyla görüşmelerin doğrudan etkilenmesinin söz konusu olmadığını anlattım.” Hristofyas’ın tepkisi sorulunca “Bilmiyorum, ne tepkisi olabilir ki?” diyen KKTC lideri ekledi: “Zaten merak etmeyin, onlar (Rumlar) bugün yarın sıraya girmişlerdir, hepsi yorumluyordur. Biliyorsunuz, bu tarafta sinek uçsa yorumlarlar. Size aktarabileceğim özel bir yorum yapmadı.”
Dün Ankara’da da Kıbrıs değerlendirmesi vardı. Gül, Kıbrıs halkının tercihini yaptığı, demokrasinin işlediğini söylerken, “Kapsamlı çözüm için müzakereler sürüyor. Müzakerelerde Kıbrıs Türklerini Cumhurbaşkanı temsil ediyor. Türkiye Anavatan olarak müzakereleri ve sayın Talat’ı güçlü şekilde desteklemektedir” vurgusu yaptı.

‘Yanında olmayız’

Başbakan da dün partisinin grup konuşmasında, “Adada çözüme dönük sürece köstek olmasını değil, destek olmasını temenni ettiğimizi vurgulamak istiyorum. Kimse bunun üzerinden bir spekülasyona girmesin” uyarısı yapıp ekledi: “Başlayan süreç, aynen devam etmeli. ‘Yeni bir iktidar orada oluştu, bu iktidar görüşmeleri bitirecektir veyahut bugüne dek süren esas üzerinden değil, farklı esas üzerinden devam edecektir’ diye yanlış yaklaşım tarzları, doğru değildir. Biz orada KKTC Cumhurbaşkanı’nın elini zayıflatacak bir adımın yanında olmayız, bunu da açıkça söyleyeyim.”
Bu arada Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis bugün Rum Kesimi’ni ziyaret ederek son gelişmeleri ele alacak. (aa, afp)