Ankara'dan Maliki'ye son uyarı

Bugün Türkiye'yi ziyaret edecek Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki, PKK'yla mücadele konusunda son kez uyarılacak: 'Ya gereğini yapın, ya da biz yapalım!' Ankara'nın PKK'yla mücadele hassasiyeti doğrultusunda yeni hükümet kurulmasını beklemeden davet ettiği...

ANKARA - Bugün Türkiye'yi ziyaret edecek Irak'ın Şii Başbakanı Nuri Maliki, PKK'yla mücadele konusunda son kez uyarılacak: 'Ya gereğini yapın, ya da biz yapalım!' Ankara'nın PKK'yla mücadele hassasiyeti doğrultusunda yeni hükümet kurulmasını beklemeden davet ettiği Maliki, Dışişleri, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le temaslarında PKK'yla ilgili sert eleştirilerle karşılaşacak.
Erdoğan'ın Türkiye'nin sınır güvenliği ve Kuzey Irak'taki PKK varlığı konusunda beklentileri içeren dosyayı masaya koyması, Sezer'in PKK'nın Kuzey Irak'ta bulduğu desteği kınaması bekleniyor. Erdoğan'ın askeri seçeneğin hâlâ masada olduğu uyarısıyla mesaj pekiştirilecek. Maliki'ye, operasyon için "Siz yapamıyorsanız, birlikte yapalım" çağrısı iletilecek.
Anlaşma yapılacak ama...
Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Türkiye-Irak-ABD'nin üçlü güvenlik mekanizmasındaki Devlet Bakanı Şirvan Vaili'nin de bulunduğu beş bakan dahil 30 kişilik heyetle gelen Maliki'den önce, hükümet sözcüsü Ali Debbağ Ankara'da temaslarda bulundu. Debbağ, taslağı yetişirse terörle mücadele anlaşması imzalayacaklarını belirtip, "Anlaşma, PKK'lıların Türkiye'ye iadesini içeriyor. Sınırın PKK için 'güvenli bir cennet' olmasının önlenmesi için her türlü işbirliğini şart koşuyor. PKK'nın medya ve lojistik desteği kesilecek. Bağdat'ın atacağı her adım Kürdistan Bölge Yönetimi'ne de bağlar" dedi.
PKK'yı terör örgütü diye yasakladıklarını anlatan sözcü, "Sınır
ötesi operasyon sonuç getirmez. 15 yıldır getirmedi. PKK ile savaşmak için özel bir formül bulacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.
Ancak bütün Sünni bakanların çekilmesiyle 40 kişilik kabinesinde 17 koltuk eksilen ve bir ayağı çukura düşen Maliki'nin vaatleri tutması zor. Bu nedenle Ankara, ziyarete, kendi son uyarısını iletmek açısından önem veriyor. Mesaj, ABD'ye de verilmiş olacak.
Nitekim Washington Post da, Maliki'ye 'Ya PKK'ya karşı harekete geçersiniz ya da Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesine seyirci kalırsınız' yönünde son uyarının verilmesinin muhtemel olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu ile Hudson Enstitüsü'nden Zeyno Baran'ın görüşleri aktarılarak, AKP'nin Kuzey Irak'taki PKK üslerine karşı harekete geçme vaktinin geldiği konusunda generallerle hemfikir gözüktüğü belirtildi. Baran ağustos-eylül tahmininde bulunurken, Robert Novak'ın 30 Temmuz'daki yazısında yer alan ABD ile Türk güçlerinin birlikte hareket etmesi planı da hatırlatıldı. Austin merkezli istihbarat analiz ajansı Stratejik Tahminler'in raporuna göre, Novak'ın duyurmasıyla planın uygulanma şansı azalırken, Amerikalı yetkililer planın varlığının Kuzey Irak Kürt yönetimine PKK'ya karşı harekete geçme baskısı olmasıyla operasyona gerek kalmayacağı hesabı yapıyor.
Silahların yarısı kayıp
Raporda aksi halde iki NATO müttefiki, PKK ve peşmergelerin dağlarda savaştığı karmaşık bir durumun oluşacağı aktarılıyor. ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığı'nın da yeni cepheye girmemek için Türkiye'nin çağrılarına direndiğini kaydediliyor.
Öte yandan Türkiye PKK'nın elinde bulunan Amerikan silahlarının hesabını sorarken, ABD sayıştayının Irak'ta kaybolduğunu saptadığı 190 bin silahın bu ülkeye verilen silahların yarısından fazlasına tekabül ettiği ortaya çıktı. Zira ABD Eylül 2005'e kadar Irak'a 185 bin Kalaşnikof ile 170 bin tabanca vermiş. Amerikan askerleri hayat kurtaran teçhizatın yoksunluğunu çekerken, Irak'a gönderilen 215 bin vücut zırhının 135 bini de kayıp.
(Dış Haberler)