Ankara'dan Scheffer'e Kosova vizesi yok

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, polis operasyonları komutasının NATO'dan AB'ye devredileceği Kosova konusunda Türkiye ile AB'nin yaşadığı ayrılığı gideremedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, polis operasyonları komutasının NATO'dan AB'ye devredileceği Kosova konusunda Türkiye ile AB'nin yaşadığı ayrılığı gideremedi. Ankara'da hem hükümet hem de askeri yetkililerle görüşen Scheffer, Türkiye'den AB'nin Kosova'ya polis birlikleri göndermesini engellememesini istedi. Ancak "Türkiye'yi komuta merkezlerine dahil etmeyen AB ile Ankara'nın ortak hareketi söz konusu olamaz. AB ve NATO, Türkiye'ye adil davranmak zorunda" yanıtını aldı.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Scheffer, "Kosova'da polis operasyonlarının komutasının NATO'dan AB'ye devredilmesi planına desteğiniz önemli" dedi. Gül "Kosova'nın statüsü netleşmedi. Neden bu konuda BM Güvenlik Konseyi'nin nihai kararı beklenmiyor. Hem, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin de Kosova'ya polis göndermesini planlayan AB ile ortak hareketimiz mümkün değil" karşılığını verdi.
NATO Genel Sekreteri'ne ikili anlaşmalarda öngörülmesine karşın AB'nin operasyonlarında Türkiye'nin komuta ve idare mekanizmalarında yer almamasından duyulan rahatsızlığı anlatan Gül, "Türk askeri bu yüzden AB koordinasyonundaki harekâtlara katılmama kararı aldı. AB'nin Türkiye'ye karşı tavrını değiştirmesini bekliyoruz. Aksi takdirde AB ve dolaylı olarak NATO'nun beklentilerini karşılayamayacağız. AB ve NATO, Türkiye'ye karşı adil olmalı" dedi.
Kuzey Irak'la ilgili maksimum ihtiyat mesajı
Gül PKK'ya karşı NATO'dan 'daha etkin' çaba beklediklerini söylerken, Genel Sekreter'den sadece 'dayanışma' sözü aldı. Kuzey Irak'taki PKK varlığından kaynaklanan sorunla ilgili "NATO Türkiye'yle tam dayanışma içinde, ama doğrudan rol oynayamaz, maksimum ihtiyatla çözüm bulunmasını umuyor" diyen Scheffer, hiçbir NATO üyesinin PKK'ya destek vermediğini, müttefiklerin PKK konusunda tutumlarının net olduğunu söyledi. Scheffer, şehit yakınlarına başsağlığı dileyip "Türkiye terörizmin en aşağılık şekillerinden birisiyle karşı karşıya. Saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi.