Ankara'nın UCM'ye taraf olmak için acelesi yok

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) dayandığı Roma Anlaşması gözden geçirileceği için Türkiye’nin taraf olmasının zaman alacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, önceki gün TBMM’ye sunduğu ‘2010 Yılına Girerken Dış Politikamız’ başlıklı kitapçıkta, meselenin 2010 Mayıs’ında Uganda’da yapılacak UCM Gözden Geçirme Konferansı’nda ortaya çıkacak yönelimlere göre karara bağlanacağını ve bu çerçevede yeni değerlendirme gerekebileceğini belirtti.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2004’de Avrupa Konseyi’ne hitabında Türkiye’nin anlaşmaya taraf olacağını açıklamış, Türk hukuk mevzuatında değişikliklere gidilmişti. Tüm AB ülkeleri anlaşmaya tarafken, Türkiye’nin aday ülke olarak farklı tutumu eleştiri konusu oluyor. En son UCM’nin Darfur’daki katliamlardan ötürü ‘savaş suçu’ ve ‘insanlığa karşı suç işlemek’ ithamlarıyla hakkında tutuklama kararı çıkardığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, ülkesi İslam Konferansı Teşkilatı’na üye olduğundan Türkiye’deki toplantıya davetliydi. Türkiye Roma Anlaşması’na taraf olmadığından Beşir’in tutuklanamayacağını açıklayınca AB’den sert tepkiyle almıştı. Cumurbaşkanı Abdullah Gül “Onlar ne karışır ki” çıkışı yaparken, Beşir, Türkiye’ye gelmemeyi tercih etmişti. Dün UCM savcısı Luis Moreno Ocampo tutuklama kararıyla Beşir’i marjinalize ettiklerini söylerken, Türkiye’ye gelememesini örnek verdi.

Uluslararası hukuktaki tutarsızlık...
Gel gör ki, bu konuda uluslararası hukuk açısından tutarsızlıklar mevcut. BM’nin Kopenhag’daki iklim zirvesinin davetli ülke listesinde Sudan ve dolayısıyla lideri Beşir de bulunuyor. Danimarka Dışişleri Hukuk bölümü şefi Thomas Winkler, Zaman gazetesine olayı doğrularken, ülke liderlerinin BM yasalarına göre dokunulmazlığı olduğunu belirtip “El Beşir’i davet etmek zorundayız” dedi. Öte yandan Danimarka’nın bir BM kurumu olan UCM’nin kararlarını uygulamak zorunda olduğunu ekledi. (Radikal)