'Anlamsız İngilizce' konuşma şampiyonu

LONDRA - İngilizce’yi en kötü kullanlar listesinde ilk sırayı eski ABD başkanı George W. Bush  kaptı. ‘Sade İngilizce Kampanyası’ kapsamında 4 bin kişiyle yapılan internet anketinde, anlamsız İngilizce konuşanların başını Bush’tan sonra ‘Terminatör’lükten Kaliforniya valiliğine terfi eden Arnold Schwarzenegger, Bush’un Savunma Bakanı Donald Rumsfeld çekti. İlk sırayı “Düşmanlarımız yenilikçi ve becerikli, biz de öyleyiz. Ülkemize ve insanlarımıza zarar vermek için sürekli yeni yollar düşünmekten vazgeçmiyorlar, biz de vazgeçmiyoruz” sözüyle kapan Bush, “Neye inandığımı biliyorum. İnandığımı dile getirmeye devam edeceğim ve inandığım şey de inandığım şeyin doğruluğuna inanmaktır” sözüyle 9. sırada da yerini aldı.
Schwarzenegger “Bence eşcinsel evlilikler bir kadın ve bir erkek arasında olmalı” sözüyle ikinci gelirken, üçüncü sırada yalan çıkan kitle imha silahları iddiasıyla girişilen işgallerin Rumsfeld’e döktürdüğü şu inci vardı: “Birşeyin olmadığını söyleyen raporlar bana hep ilginç gelir, çünkü bildiğimiz gibi, bilindik bilinenler vardır; yani bildiğimizi bildiğimiz şeyler vardır. Ayrıca biliyoruz ki bilindik bilinmeyenler de vardır, demek istediğim biliriz ki bilmediğimiz şeyler vardır. Ama bir de bilinmedik bilinmeyenler vardır: bilmediğimizi bilmediğimiz şeyler”.
Altıncı sırada “Toplam harcama artmaya devam edecek, 2013-14’te de yüzde sıfır artacak” sözüyle Britanya Başbakanı Gordon Brown var. Türk asıllı  Londra Belediye Başkanı Boris Johnson “Sizinle daha az anlaşamama konusunda başarısız olamazdım” sözüyle 10’unculuğu kaptı. (afp)