Anti-Semitik saldırılar kaygı yaratıyor

Anti-Semitik saldırılar kaygı yaratıyor
Anti-Semitik saldırılar kaygı yaratıyor

Fransa?nın Saint Denis kentinde saldırıya uğrayan sinagogla dayanışmak üzere yakındaki Drancy kasabasının imamı hemen koşup geldi. FOTOĞRAF: AP

PARİS - İsrail, Gazze saldırılarıyla Yahudilerin korktuğu şeyin başlarına gelmesine yol açıyor. Özellikle Avrupa’da Yahudi kuruluşlarına saldırılar artarken, anti-Semitizm’in yeniden hortladığı endişeleri dille getiriliyor.
İsveç, İsviçre ve Britanya’da Yahudiler ve havralar hedef olurken, Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği Başkanı Raphael Haddad, Gazze operasyonunun başladığı 27 Aralık’tan beri 55 anti-semitik saldırı yapıldığını açıkladı. Hedefler arasında üç sinagog ve bir koşer lokantasının olduğunu belirten Haddad, böylesi bir şiddet dalgasının en son 1991’de intifada sırasında yaşandığını hatırlattı. Fransa İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie bunu doğrularken, varoşlardan sorumlu bakan Fadela Amara, Yahudiler ve Müslüman temsilcilerle toplantı yapıp önlemleri tartıştı. Toplantıda anti-semitik SMS’lerin dolaştığı not edilidi. Cenevre’de pazartesi gecesi Yahudi araştırmalar merkezinin camları kırıldı. Bu İsviçre’de Yahudi kuruluşlarına ilk saldırı oldu.
 Britanya’da ise Topluluklar Bakanı Hazel Blears, “Gazze’nin aşırılıkçı görüşlerin yayılması için kullanılmasından endişeliyim” derken, ilk Müslüman asıllı kabine üyesi Adalet Bakanı Şahid Malik Gazze saldırılar karşısında kendilerini umutsuz, aciz ve güçsüz hisseden Müslüman topluluk üzerinde sağlıksız etkileri olacağı uyarısı yaptı. (afp, ap)