Anti-Siyonist Yahudi tarikatı hedefte

Yıllardır İsrail'in varlığına karşı çıkarak Yahudi toplumunu sinirlendiren anti-Siyonist tarikat 'Neturei Karta'nın, İran'da Holocaust'un tartışıldığı konferansa katılması bardağı taşırdı.

KUDÜS - Yıllardır İsrail'in varlığına karşı çıkarak Yahudi toplumunu sinirlendiren anti-Siyonist tarikat 'Neturei Karta'nın, İran'da Holocaust'un tartışıldığı konferansa katılması bardağı taşırdı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la sarmaş dolaş pozlar veren
üyeleri nedeniyle ultra Ortodoks grup tüm hahamlarca kınanıyor. Avrupa, ABD ve İsrail'deki üyeleri, artık sinagoglara giremiyor, hatta sokaklarda saldırıya uğruyor.
Sinagoglardan kovulup saldırıya uğradılar
Manchester'da yaşayan Ahron Cohen, İran'dan dönünce koruma almak zorunda kalmış. Evi yumurta yağmuruna tutulmuş, camları kırılmış, kendisi taş ve yumurta yağmuruna tutulmuş. Sinagog kapıları da suratına kapanmış. Moşe Arye Friedman, yaşadığı Viyana'da Yahudi toplumundan dışlanmış. Tarikat aynı görüşleri paylaştığı Satmar ve Hasidik gibi grupların da hedefinde. Ultra Ortodoks ve anti-Siyonist tarikatların birlik örgütü 'Eida Haredit'in Başkanı Şimon Weiss de "Yahudileri utandırdılar. Tiksindik. Sinagoga gelirlerse kovulurlar" dedi.
70 yıl önce İsrail daha kurulmamışken mücadelesine başlayan tarikat, Tevrat'a ve bozulmamış Yahudiliğe inanıyor. 'Kentin fedaileri' anlamına gelen tarikata göre 'yaratıcı, kutsal toprakları Yahudilere bahşetti. Ama onlar günah işleyip sürüldü. Mesih gelinceye dek devlet kurulamaz ve kutsal topraklara dönülemez.'