AP uyumlu dış siyaset istiyor

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye dış politikasını 'AB ile uyumlu yürütmesi' çağrısı yapan bir tasarıyı kabul etmeye hazırlanıyor. Tasarıda Ermenistan ve Kürt açılımları memnuniyetle karşılansa da ileri adımlar beklendiği belirtiliyor

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye’ye dış politikasını AB’ye uyumlu yürütmesi çağrısı yapmaya hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu’nun genişleme strateji belgesine yanıt vermek için kolları sıvayan AP’de Hıristiyan Demokrat grup üyesi İtalyan parlamenter Gabriele Albertini’nin kaleme aldığı karar taslağının Türkiye paragrafı dikkat çekiyor.
AP’nin Dış İlişkiler Komisyonu’nun oy çokluğuyla onayladığı ve dün genel kurulun görüştüğü taslakta Ankara’nın İran’la ilişkiler başta olmak üzere dış politikasını AB ile koordinasyonlu yürütmesi isteniyor. Hükümetin Ermenistan ve Kürt açılımı olumlu karşılanırken, Kürt açılımında somut adımlar, Ermenistan’la da imzalanan ilişkileri normalleştirecek protokollerin mecliste onayı talep ediliyor. Türkiye’nin gümrük birliği anlaşmasının ek protokolünü tam uygulaması (Rumlara limanlarını açması) başta olmak üzere Kıbrıs sorunu, ifade ve din özgürlüğü, yargı reformu ve NATO-AB işbirliği konularında ilave adımlar atması görüşü dile getiriliyor. Din özgürlüğünde kafi ilerleme kaydedilemediği belirtilip gayrimüslimler ve Aleviler için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uyulması isteniyor. İfade ve basın özgürlüğüne dair kaygı dile getirilirken, Doğan Yayın Grubu’na verilen eşi benzeri görülmemiş vergi cezası vurgulanıyor. 

Bildt sağcılara sert çıktı
Dün AP’deki tartışmada dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye’nin imtiyazlı ortaklık müzakerelerine başlanmasını isteyen sağcılara “Bugüne kadarki genişlemeleri kamuoyu istediği için mi yaptık. Gerçekte AB tarihinde genişlemeyle ilgili her şey vizyon sahibi, toplumu sürükleyen, zorlu ve arzulu siyasi liderliğin sonucuydu” diye çıkıştı. Aşırı sağın Türkiye’ye ’çok büyük, karmaşık ve Müslüman olduğu için’ karşı çıktığını ama genişleme politikasının dayanağı olan Amsterdam Anlaşması’nın 49’uncu maddesinde böyle istisnalar olmadığını anımsatan Bildt, Türkiye yandaşı vekillerce alkışlandı. Bu maddede ‘AB’nin özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı ilkelerine dayandığı’ kaydediliyor. Avrupa değerlerinin salt Katolik, Protestan, Anglikan ve Ortodoks mirası olmadığını, Yahudi mirası da bulunduğunu Bildt, “AB üyesi ülkelerde, Bosna’da ve Türkiye’de Müslüman vatandaşlar da Avrupa mirasından istisna tutulamaz” dedi. AB Türkiye’ye kapıyı kapatırsa ‘tarihi hata yapacağı’ uyarısını yineleyen Bildt, “Başka kapılar hemen açılır” anımsatması yaptı.
Genişlemeden sorumlu Olli Rehn de Türkiye’nin AB standartlarına ulaşma yolunda sürekli ilerlediğini, medeniyetler arası diyalog ve enerji güvenliğinde kilit rolü olduğunu anımsattı. (Dış Haberler)