Apartheid bakanı itiraf etti, kurtuldu

Güney Afrika'daki apartheid rejiminin adı terörle bir anılan Güvenlik Bakanı Adriaan Vlok dün, 1989'da önde gelen ırkçılık karşıtı eylemci olan siyah din adamı Frank Chikane'yi öldürmeye çalıştığı suçlamasını kabul etti.

PRETORIA - Güney Afrika'daki apartheid rejiminin adı terörle bir anılan Güvenlik Bakanı Adriaan Vlok dün, 1989'da önde gelen ırkçılık karşıtı eylemci olan siyah din adamı Frank Chikane'yi öldürmeye çalıştığı suçlamasını kabul etti. Vlok ile dört eski üst düzey polis yetkilisi, Pretoria'daki Yüksek Mahkeme'deki duruşmada, şu anda Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin danışmanı olan Chikane'yi iç çamaşırlarına zehirli bir madde bulaştırarak öldürmeye teşebbüs ettiklerini itiraf etti. Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu'nda suçunu kabul ettiği için zaten af hakkı kazanmış olan ve geçen yıl da 'pişmanlık göstergesi' olarak ayaklarını yıkadığı Chikane tarafından affedilen Vlok, savcılıkla yaptığı anlaşma uyarınca 10 yıl tecilli hapis cezasına çarptırıldı.
Anlaşmaya göre, 70 yaşındaki Vlok hakkındaki 'cinayet komplosu' suçlaması da düşürülürken, eski polis şefi Johann van der Merwe 10, diğer üç yetkili 5'er yıl tecilli hapis cezası aldı. Chikane'nin de hapse girmelerini istemediğini söylediği beşli, 5 yıl suç işlemezlerse, asla hapse girmeyecekler. Mahkeme önünde iki ayrı gösteri yapan apartheid kurbanları örgütleri ise kızgındı. Bir grup 'Kapalı kapılar ardında adalete hayır' sloganı atarken, Afriforum örgütü siyahların şimdi iktidarda bulunan partisi Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) suçlu üyelerinin de yargılanmasını istedi. (bbc, afp)