Arafat'a selam İsrail'e rest

Arafat'a selam İsrail'e rest
Arafat'a selam İsrail'e rest

Abbas, Arafat?ın ölümünün 5. yıldönümünde, Yahudi yerleşimleri durmadan İsrail ile görüşmeyeceğini yineledi. FOTOĞRAF: AFP

RAMALLAH - Filistinliler efsane liderleri Yaser Arafat’ı, nam-ı diğer ‘Ebu Ammar’ı ölümünün beşinci yıldönümünde anarken Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas selefi için duygulu bir konuşma yapıp barış umudunu torpilleyen İsrail’e çattı. Hamas’ın kontrolündeki Gazze’de gözaltılar yüzünden Fetihliler Arafat’ı evlerinde sessizce anarken, Batı Şeria’dakiler anıt mezarın bulunduğu Ramallah’taki Mukata’ya akın etti. “Ebu Ammar bağımsızlık yolunda şehit oldu, tarihi bir liderdi” diye seslenen Abbas, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimleri durmadan İsrail’le müzakereye dönmeyeceğini yineledi: “İsrail’in topraklarımızı ele geçirdiğini, yerleşimler inşa ettiğini ve Kudüs’ü Yahudileştirdiğini görüyoruz. Sonra da bizden müzakerelere dönmemizi istiyorlar. Müzakere yerleşimlerin durmasına bağlı. Bunu istemek hakkımız, çünkü yerleşimler gayrimeşru.”
Gazze’deki Fetihliler ise Arafat’ın resimlerini yapıştıran çocukların bile polisin hışmına uğradığını söylerken, Hamas sözcüyasak suçlamasını reddedip “Arafat direnişin sembolü” dedi. (afp)