Aralarına yine Türkiye girdi

Aralarına yine Türkiye girdi
Aralarına yine Türkiye girdi

Obama ile Sarkozy Türkiye dışında her konuda hemfikir oldu. Törende Michelle Obama da Carla Bruni de beyaz giydi. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

Obama, Fransa ziyaretinde Sarkozy ile yine Türkiye anlaşmazlığı yaşadı. ABD Başkanı'nın Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini reddeden Sarkozy, 'Avrupa istikrar gücü olarak kalmalı, sınırları olmalı' dedi. Başörtüsüne özgürlüğü savunan Obama'ya 'Fransa laiktir, kadınlara saygı duyulur' diye itiraz etti

PARİS - Eşi Michelle ve iki kızıyla Normandiya Çıkarması’nın başladığı D-Day gününün 65. yıl dönümü kutlamalarına katılan ABD Başkanı Barack Obama, ikinci kez Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda anlaşmazlık yaşadı. Basın toplantısında iki lider birçok konuda hemfikir olduklarını söyledi, ta ki Obama’ya  Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliğine muhalefeti ve okullarda başörtüsünü yasaklamasıyla ilgili soru yöneltilene dek.
ABD Başkanı şunları söyledi: “Türkiye’nin üyeliğinin önemli olduğunu düşünüyorum. AB üyesi olarak Sarkozy farklı görüşte. ABD’nin yapmak istediği, Türkiye’nin Fransa ve tüm Avrupa ile dostluğundan emin olacağı, o derece ki, kendisini bunun bir parçası olabileceğiyle tanımlayabileceği süreci ve müzakareleri cesaretlendirmek. Bunda Fransa ve Avrupa’nın da oynayacağı bir rol olduğunu, tüm dünyadaki Müslümanlara ‘Sizi memnuniyetle karşılıyoruz, barışçı, müreffeh, tüm halkların yaranına gelişen dünya topluluğuna katılmanızı istiyoruz’ mesajı gönderebileceğini düşünüyorum.”
Sarkozy ise “Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında köprü olmasında hemfikiriz. Ama hangi koşullarla yapılması gerektiğinde ayrılıyoruz. ABD’nin tavrı AB’ye entegrasyon, benimkiyse  değil. Obama’ya Avrupa’nın sınırlarının önemini belirttim. Benim için Avrupa  dünyada istikrar gücüdür ve bu istikrarın yıkılmasına izin veremem. Türkiye ve Rusya ile ortak ekonomi-güvenlik alanı oluşturabiliriz” dedi.
Fransa’daki dini simge yasağı konusunda Obama “Başka ülkelerin yaklaşımı için sorumluluk alamam. ABD’de temel tavrımız, asla kimseye ne giyeceğini söylememektir. Tüm inançlardan insanları entegre etmenin en iyi yolu, geleneklerini bastırmamak, fırsat yaratmak” dedi. Sarkozy ise “Memur ister Katolik, ister Yahudi, ister Müslüman, dinini dışavuran işaret takmamalı. Kadınlar baskıyla değil kendi hür iradeleriyle başörtüsü takabilir. Fransa’da kadınların özerkliğine saygı duyulur” yanıtını verdi.  Önceki akşam Obamaların Sarkozylerin Eyfel Kulesi’nde yemek davetini geri çevirmesi de olay oldu. Fransız basını Obama’nın Türkiye anlaşmazlığı yüzünden reddettiğini iddia etti. Michelle iki kızıyla Eyfel’i gezerken, dün Obama ret yanıtıyla ilgili “Vaktim olsa Paris’te bir hafta geçiririm.  Sarko bir telefon uzakta, her zaman konuşabiliriz” dedi.
 Britanya Başbakanı Gordon Brown, törenlerde yaptığı konuşmada dili sürçünce ünlü Omaha Sahili’ne yanlışlıkla ‘Obama Sahili dedi. Son dönemde vekillerin harcamalarıyla başı dertte olan  Brown kürsüde, “Obama sahilinin yanında Başkan Obama ile birlikteyiz. Omaha sahilinde hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin muhteşem cesaretine saygı duruşunda bulunuyoruz” diye konuştu. (afp)