Aranan yedi zanlı arasında da Türkler var

Almanya'da 11 Eylül yıldönümü eşiğinde Frankfurt Havaalanı ve ABD hava üssü Ramstein'a bombalı araçlarla saldırı planlandığı savıyla biri Türk üç zanlının yakalanışıyla operasyon genişletildi.

BERLİN - Almanya'da 11 Eylül yıldönümü eşiğinde Frankfurt Havaalanı ve ABD hava üssü Ramstein'a bombalı araçlarla saldırı planlandığı savıyla biri Türk üç zanlının yakalanışıyla operasyon genişletildi. 730 kilo oksijenli suyla ele geçirdiği ve Kaide'yle bağlı İslami Cihad Birliği adlı 'uluslararası terör ağı'nın hücresi olduğunu iddia ettiği üç zanlının 'suç ortaklarının' peşine düşen polis, aralarında Türklerin de olduğu yedi zanlıyı arıyor. İki Alman zanlının din değiştirmiş olması sebebiyle de ülkede 'İslam'ı seçen Almanlar' tartışması başladı.
Adem Y. Bayburt doğumlu
Başsavcı Monika Harms, "Planlanma ve finansmana yardım ettikleri şüphesiyle Almanya ve yurtdışında yedi zanlı aranıyor" açıklaması yaptı. İki zanlının yurtdışında olduğu ve beşinin adının bilindiği kaydedildi. İçişleri Bakanı August Hanning, önceden aralarında Türklerin yanı sıra Alman ve diğer ülke uyruklu 10 zanlı arandığını söylemişti.
28 yaşındaki Türk zanlı Adem Y.'nin ise Bayburt doğumlu olduğu ve Hessen eyaleti Langen kentinde yaşadığı öğrenildi. Adem Y'nin Mart 2006'da Pakistan'da kampta eğitim aldığı ve sempatizanları kamplara gönderdiği savunuldu. Polisin Neu-Ulm'da saldırı planları yapıldığına inandığı bir camiye düzenli giden ve grup lideri olduğu açıklanan Fritz G. ve Daniel S. de 2006'da Pakistan'daymış.
Terör komplosu, ABD tarzı terör yasaları çıkarılmasını istediği için eleştirilerin hedefi olan İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin zaferi oldu. Basın, terör zanlısı addedilen yabancılara cep telefonu ve internet yasağı, terörist addedilenlerin nokta atışıyla öldürülmesi ve zanlıların 'düşman savaşçı' sıfatıyla süresiz gözaltına alınmasını isteyen Schaeuble'den özür dilenmesi gerektiğini savundu. Bild, 'Schaeuble eleştirilip alaya alınmıştı. Şimdi birçok kişi ondan özür dilemeli' diye yazdı. Eli güçlenen Schaeuble de, dün terör kamplarına gidenlerin cezalandırılmasını isteyip, "Almanya'da saldırı hazırlığına dair ipucu yok ama uyanık olmalıyız" dedi.
'Din değiştiren vatandaşlıktan atılsın'
Zanlı Almanların İslam'ı seçmesi ülkeyi karıştırdı. Süddeutsche Zeitung, 'Din değiştirenler özellikle ayrı bir tehlike' başlığı atarken, polisin başta 'din değiştirenleri' izlemesi gerektiği ve din değiştirenlerin vatandaşlığa alınmaması çağrıları bile yapıldı.
2005'e dek yılda ortalama 300 kişi İslam'ı seçerken, sonra sayı çıkışa geçmiş. İslami Arşivler Kurumu müdürü Salih Osman 2005'te 1000, 2006'da en az 4 bin kişinin Müslüman olduğunu söyledi. Siyasi uzman Claudia Dantschke ise "Sayı 100 bin bile olabilir" dedi. Müslüman örgütlerse gözlerin İslam'ı seçenlere çevrilmesine karşı çıkıp tüm Müslümanların sorumlu tutulmamasını istedi. (Dış Haberler)