Araplar Annapolis'e Golan'la gitmek istiyor

ABD'nin, Gazze'de kontrolü ele almış Hamas'a karşı hükmü sadece Batı Şeria'da geçen Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı güçlendirmek ve İran'a karşı Sünni/Arap koalisyonu kurmak hedefine yorulan Annapolis toplantısına Araplar da katılma kararı aldı.

ŞARM EL ŞEYH- ABD'nin, Gazze'de kontrolü ele almış Hamas'a karşı hükmü sadece Batı Şeria'da geçen Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı güçlendirmek ve İran'a karşı Sünni/Arap koalisyonu kurmak hedefine yorulan Annapolis toplantısına Araplar da katılma kararı aldı. Dün Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde toplanan Arap ülkeleri, Bush yönetiminin 27 Kasım için çıkardığı davetiyeye olumlu yanıt verdi. Ama Abbas'ın İsrail'le Annapolis bildirisi üzerinde dahi anlaşamadıkları bilgisini verdiği Arap bakanlar, ABD'ye Suriye kartını çıkardı. Toplantıda Washington'a İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri meselesinin de Annapolis gündemine alması gerektiği mesajı yollandı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de "Olumlu resmi bir yanıt alırsak, toplantıya Suriye katılacak" açıklaması yaptı.
'İsrail'le el sıkışıp teatrel gösteri yapmayız'
Ancak Araplar bu koşullarda İsrail'e karşı yumuşama görüntüsü vermek istemiyor. Suudi yetkililer, dün İsrail ile el sıkışmak gibi 'teatral' gösterilerin parçası olmayacaklarını söyledi. Suudi Dışişleri Bakanı Suud El Faysal da "Bugüne kadar gönülsüzdük. Eğer Arap uzlaşmasını hissetmeseydik, toplantıya katılmazdık" dedi. Hal böyleyken, Hamas Arap ülkelerini 'İsrail ile ilişkileri normalleştirmemeleri' için uyarıp pazartesi Gazze'de Annapolis'e alternatif konferans düzenleyeceğini açıkladı.
İsrailliler ise Annapolis toplantısına karşı çıkmasa da sonuç için umutsuz. Yediot Aharonot'ta yayımlanan ankete göre, İsraillilerin yüzde 69'u toplantıya destek verirken, yüzde 71'lik kesim toplantının barış sürecinde başarı sağlamayacağı görüşünü dile getirdi. (afp, ap)