Araplar Irak karşılığı Filistin'e destek istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yeni Irak stratejisi ile İran'a karşı ittifaka desteğini aradığı Sünni Arap rejimleri, karşılığında İsrail işgalinin bitirilmesini talep ediyor.

RİYAD/RAMALLAH - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yeni Irak stratejisi ile İran'a karşı ittifaka desteğini aradığı Sünni Arap rejimleri, karşılığında İsrail işgalinin bitirilmesini talep ediyor. Dün yeni Irak stratejisinin en önemli kartı olan Sünni Suudi Arabistan'da Kral Abdullah ve prensleriyle görüşen Rice, Irak planına temkinli destek alabildi. Rice, hemen ardından Kuveyt'te masaya oturduğu sekiz Arap ülkesinin dışişleri bakanlarının 'Toprak karşılığı Irak' formülünü dinledi.
Rice'la ortak basın toplantısı düzenleyen Suudi Dışişleri Bakanı Prens Suud Faysal, yeni strateji uyarınca Irak'ta ulusal uzlaşma sağlanması, devletin tüm Iraklıların güvenini kazanması ve herkese eşit davranması uyarısını yapıp şunları söyledi: "Hedeflerin uygulanabilirliği bize bağlı değil. Iraklıların olumlu tepki vermeleri gerek." Faysal, tarih boyunca Irak'ta Sünnilerle Şiilerin birlikte yaşadığını anlatıp "Tüm yaşamım boyunca böyle bir ülkenin intihar edebileceğini tasavvur dahi etmedim" dedi.
Kuveyt'teki toplantıda ise Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Umman, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri bakanları, İsrail Filistin, Suriye ve Lübnan'a işgal ettiği toprakları vermedikçe Ortadoğu'da barış olmayacağının altını çizdi. Rice'a 'İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesi karşılığı tüm Arap ülkelerince tanınmasını' öngören 2002 tarihli Arap Barış Girişimi'ni hatırlatan bakanlar, 'Irak'ta ABD'yi destekleriz, ABD'nin İsrail-Arap barış sürecini canlandırması halinde' mesajı verdi.
Türk gazetecilerle çok iddialı konuştu
Filistin lideri Mahmud Abbas da, dün aralarında Radikal'in Ankara temsilcisi Murat Yetkin'in de bulunduğu bir grup Türk gazeteciyi ağırlarken iddialı konuştu: "Bir ay içinde barış görüşmelerine başlarız. Nihai görüşmeler nihai statü üzerinde başlayacak, varılacak anlaşma ya Filistin Ulusal Konseyi'ne ya da referanduma sunulacak." Böylece olası anlaşmanın Hamas'ın denetimindeki meclise sunulmayacağı mesajını veren Abbas, İsrail'in geçici sınırlarla bir Filistin devletinin kurulması talebini kabul etmeyeceklerini yineledi. (Dış Haberler)