Araplar İsrail'i barışa çağırdı

Arap Birliği liderleri dünkü Riyad zirvesinde Filistin-İsrail sorununun çözümü için Suudi Arabistan'ın girişimiyle 2002'deki Beyrut zirvesinde onaylanan Arap Barış Planı'nı yeniden sahneye sürerek, İsrail'e doğrudan barış çağrısında bulundu.

RİYAD - Arap Birliği liderleri dünkü Riyad zirvesinde Filistin-İsrail sorununun çözümü için Suudi Arabistan'ın girişimiyle 2002'deki Beyrut zirvesinde onaylanan Arap Barış Planı'nı yeniden sahneye sürerek, İsrail'e doğrudan barış çağrısında bulundu. Ana çatısını İsrail'in 1967 sınırlarına
çekilmesi, Doğu Kudüs'ü de kapsayan bağımsız Filistin devleti kurulması ve Filistinli mültecilerin topraklarına dönmesi karşılığı, İsrail'le ilişkilerin normalleştirmesinin oluşturduğu plan dünkü zirvede onaylandı.
Oybirliğiyle alınan kararda, 'İsrail'e ve tüm İsraillilere Arap barış girişimini kabul edip doğrudan müzakere masasına oturma' çağrısı yapılarak, barış fırsatının kaçırılmaması istendi. Kararla, olası müzakereler için kuruan çalışma heyetleri de ilgili tarafların yanı sıra BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri ile Ortadoğu Dörtlüsü'yle temas kurmak üzere yetkilendirildi. Bugün resmen açıklanacak kararın Arap Barış Planı'nın orijinal hali olduğu kaydedildi. Son dönemde İsrail'in başta Filistinli mültecilerin dönüşü gibi çağrılardan taviz verilmesi halinde planı müzakere edebileceğini açıklaması nedeniyle değişikliğe gidilebileceği şüphesi doğmuştu.
Kaddafi: Filistinliler satıldı
Arap zirvesini boykot eden tek lider olan Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ise Arapları Filistinlilerin 'koyun gibi haraç mezat satmakla' suçladı. (afp, Reuters)