Araplar soruyor: Kerkük Irak kenti değil mi?

Irak'ın etnik mozaiği, petrol zengini Kerkük kenti, hükümetin 'Saddam'ın yerleştirdiği Arapların geldikleri yerlere gönderilmesi'ni onaylamasıyla bir kez daha karıştı.

KERKÜK - Irak'ın etnik mozaiği, petrol zengini Kerkük kenti, hükümetin 'Saddam'ın yerleştirdiği Arapların geldikleri yerlere gönderilmesi'ni onaylamasıyla bir kez daha karıştı. Kerkük'e anayasa gerekçe gösterilerek dayatılan statü referandumu öncesi alınan karar, nüfus yapısının Kürtler lehine değiştirilmesinin resmileştirilmesi olurken, Araplar düşünceli.
Saddam'ın 1000 dolarlık teşviki ve bedava toprak vermesiyle Kerkük'e yerleşmiş Şii Arap Adil Abdülhüseyin Alami, "Kerkük Irak kenti, ben de Iraklıyım. Biz buraya bir aile olarak geldik, dört aile olduk. Kanımız Kürtlerle Türkmenlerle karıştı" diye itiraz ediyor. 70 yaşındaki Ebu Cabar da, 1975'te Kerkük'e eşi ve iki çocuğuyla geldiğini, ancak şimdi ailesinin 18 kişi olduğunu söylüyor: "Çocuklarım burada evlendi, burada çocukları oldu, buradan ev aldı. Geldiğim şehri daha görmediler bile."
Kerkük'te nüfus ve tapu kayıtları yakıldığından, sonradan yerleşenleri belirlemek imkansız. Geri dönmeleri için 15 bin dolar tazminat ve bedava toprak vaat edilen Araplara, yeniden yerleştirme programı formları dağıtılacak. Dört yıldır kente akın eden Kürtlerin sayısı ise en az 650 bin olarak hesaplanıyor. Ama ne kadarının Saddam'ın sürdüğü Kürtler olduğu meçhul.