Araplara İsrail'le barış, Talabani'ye diyalog telkini

Arap Birliği zirvesine katılan ilk Türk Başbakanı olan Tayyip Erdoğan, Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani dahil pek çok ikili temas gerçekleştirme fırsatı bulurken, önemli mesajlar verdi.

RİYAD - Arap Birliği zirvesine katılan ilk Türk Başbakanı olan Tayyip Erdoğan, Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani dahil pek çok ikili temas gerçekleştirme fırsatı bulurken, önemli mesajlar verdi.
Haniye'ye üstü örtülü davet
Açılıştaki konuşmasında, Türkiye'nin zirveye çağrılmasını Türk-Arap işbirliğinin gelişmesinin göstergesi addeden Başbakan, "Arap Birliği bölgesel barışın tesisinde temel aktör. Yakında yasal çerçevesi tamamlanacak Türk-Arap Forumu çok faydalı olacak" dedi. "Uluslararası toplum yeni Filistin hükümetine karşı ön yargısız ve teşvik edici tutum benimsemeli" vurgusu yapan Erdoğan'ın, İsrail'e somut barış perspektifi sunan Arap Barış Planı için 'değerli girişim' demesi dikkat çekti. Bu plana Filistin dahil tüm Arap ülkelerinin bağlılığını teyit etmesini isteyen Başbakan, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'yi Ankara'ya davet etti. Ancak İsrail'in 'müzakere ortağı' kabul etmediği Haniye'nin davete katılmasına tepki göstermemesi için Hamaslı Başbakan'a yönelik davetin Abbas'ın heyeti kapsamında sunulduğu belirtildi.
Lübnan, Pakistan liderleri ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve AB Temsilcisi Javier Solana'yla da buluşan Erdoğan'ın özellikle Talabani'yle 40 dakika görüşmesi dikkat çekti.
'Size karşı olan, bize de karşıdır'
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin de katıldığı görüşme sonrası Başbakan, Türkiye ile Irak arasında 'malum kritik, sıkıntılı bazı konular' olduğunu belirtip, "Bunları direkt diyalogla çözeceğiz" demekle yetindi. Talabani ise Erdoğan ile Kerkük ve terör gibi her konuyu görüştüklerini söyleyerek, "Çok olumlu ve yapıcıydı. Sorunları diyalogla çözme konusunda anlaştık" dedi. Talabani'nin Başbakan'a 'Size karşı olan bize de karşıdır" dediği öğrenildi. (Dış Haberler)