Araplarla flörte karşı Yahudi timi

Araplarla flörte karşı Yahudi timi
Araplarla flörte karşı Yahudi timi

Dinci bir grubun kurduğu Musevi Ateşi adlı 35 kişilik timin görevi Yahudi kızlarının Arap erkekleriyle aşkını engellemek. FOTOĞRAF: REUTERS

İsrail'in Filistinli köyleri tecrit için diktiği duvar Arap erkeklerin Yahudi kızlarla flörtünü engelleyemiyor. Pisgat Zeev yerleşiminden 10 yılda 60 kız Batı Şeria'ya kaçarken Arap-Yahudi aşkına karşı özel bir tim kuruldu

KUDÜS - İsrail hükümeti, Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim inşaatlarına yenilerini ekleyip, Filistin köyleriyle yerleşimlerin arasında duvarlar örse de Arap erkekleriyle Yahudi kızların aşkı engel tanımıyor. Kudüs’ün kuzeyindeki yerleşimlerde Arap köylerinden gelen gençlerin Yahudi kızlarla çıkmasını içine sindiremeyen yerleşimciler, bu ‘imkansız aşkı’ durdurmak için çare arıyor. Kudüs’den Ramallah’a uzanan yol üzerindeki Yahudi yerleşimi Pisgat Zeev’de 35 kişilik gönüllü bir grup oluşturan aşırı dinciler, kızlarını Arap erkeklerin kollarından almak için sokaklarda devriye gezmeye başladı.
Yerleşimciler, Filistin köyü Anata ve Şuafat mülteci kampı ile arasına duvar örüldüğü 2005’ten önce bölgede bu tür bir ilişkilerin nadiren yaşandığını ve duvardan sonra Pisgat Zeev’de Arap-Yahudi karışımı bir nüfus patlamasının yaşandığına dikkat çekiyor. Arap-Yahudi aşkının merkezi haline gelen alışveriş merkezlerinde de isyan var.
Bir mağaza sahibi, “Eskiden nadirdi böyle şeyler. Ama artık bunlar nadiren değil, bir gerçek. Kabalığımı bağışlayın ama Pisgat Zeev devasa bir kerhaneye döndü” diyor. Aynı kişi,  Arap erkeklerin her akşam başka bir Yahudi kızla çıkmasından yakınırken “Kızları alıp tuvalete götürüyorlar. Sonra birlikte gülüşüp cilveleşiyorlar. Caddeye gerçek bir genelev açsalar daha iyi. Bundan daha utanç verici ne olabilir” diye çıkışıyor. 

Tehdit değil ikna
Bölgede ‘Arap-Yahudi aşkını önleme’ devriyesi olarak gezen ‘Musevi Ateşi’ adlı gönüllü grup, akşam olduğunda sokaklara dağılıp, Yahudi kızları Arap erkeklerin elinden almaya çalışıyor. Grubun 31 yaşındaki üyesi Moşe, Jerusalem Post’a demecinde “Saldırgan değiliz. Şiddet kullanmıyoruz” derken amaçlarını şöyle anlatıyor: “Kızlarla iletişime geçip, nasıl bir tehlikenin içinde olduklarını kendilerine anlatmak istiyoruz. Son 10 yılda Pisgat Zeev’den 60 kız Batı Şeria’daki Arap köylerine kaçtı.”
Arap erkekleri de bu ‘imkansız aşk’ın onlar için ‘hiç iyi olmadığı’ konusunda ikna etmeye çalıştıklarını belirten Moşe tehdit savurmayı da ihmal etmiyor: “Arap erkeklerle çıkan kızlardan birinin babası Kudüs polisinde komiserdi. Bu aşk babanın kulağına gidince çocuk için hiç iyi olmadı.”

Araplar şikâyetçi
Yine Moşe’nin anlattıklarına göre şu ana dek çoğu liseli 17 kızla iletişime geçildi. Kızların hepsinin çağrılarına ve ikna turlarına yanıt vermediğinden şikayet eden Moşe, “Bu kızlar erkeklerin cazibesine ve güzel kıyafetlerine tav oluyor. Biz kızlarımıza bunların bir ilişkiye girmek için önemli bir neden olmadığını anlatıyoruz” diyor. Fiziksel direnişle karşılaştıklarını ancak grubun yaptığı işin yasalar çerçevesinde olduğundan Arapların çoğunlukla kızları bıraktığını aktarıyor. Moşe “Misyonumuz Araplara karşı değil” dese de Araplar grubun başlarına büyük bela olduğundan yakınıyor.  Alışveriş merkezinde çalışan İmad adlı bir genç, “Sürekli dibimizdeler. Bir akşam kızla çıktım, hemen gelip bizi rahatsız ettiler. Bundan hiç hoşlanmıyorum. Kimle çıktığımdan onlara ne ki?” diye soruyor. (Jerusalem Post)