'Arapstar' Şada Irak'ı birleştirdi

Irak'ın her gün ölüme tanık olan caddelerinde bu kez kutlama vardı. Sünnisi, Şiisi, Kürdü, Türkmeni yan yana, 'Arapstar' birincisi Iraklı Şada Hüseyin'in zaferini kutluyordu. Irak'tan Şada'ya 7 milyon oy atıldı. Bu, hiçbir Iraklı siyasinin göremediği bir rakam.

* * * * * * * * * *
Kerküklü Arap göç ettiriliyor
Bağdat, Kerkük'ün nüfus yapısını Kürtler lehine etkileyecek bir karar aldı. Irak hükümeti, 1968'den sonra Kerkük'e yerleştirilen Arapların geldikleri şehirlere geri gönderilmesi planını onayladı. Göç eden Araplara tazminat verilecek.

BAĞDAT - Televizyon yetenek yarışmalarının en ünlüsü 'Amerikan İdolü'nün Arap versiyonu olan 'Yıldız Akademisi'nde ipi Iraklı Şada Hüseyin'in göğüslemesi, Irak halkının yüzünü beş yıldır ilk kez güldürdü. Şii, Sünni, Arap, Kürt ve Türkmeni'yle tüm Iraklılar, 'Mezopotamya'nın kızı' lakaplı Şada'nın birinciliği için nefesini tuttu, sonuçlar açıklanınca tehlikelere ya da sokağa çıkma yasağına aldırmadan sokaklarda kutlama yaptı.
Sadece son beş günde 500'den fazla kişinin öldürüldüğü Irak'ta halkı aralıktan beri aynı hisler etrafında buluşturan 25 yaşındaki Şada, önceki gece Lübnan'da finali yapılan yarışmada Mısırlı ve Lübnanlı iki erkek ile Tunuslu bir kadını geride bırakıp 'yıldız' oldu. Faslı anne ve Iraklı Şii babanın hiç Irak'ta bulunmamış Kazablanka doğumlu kızı Şada için Iraklılar uydu kanalı olan yerlere doluştu. Irak özel televizyonu Şarkıyya, herkesi Şada'ya oy vermeye çağırdı, hatta Kuzey Irak'ın Erbil kentine dev ekran kurdu. Yüzlerce kişi, ellerinde Şada'nın portreleriyle ekranın önüne yığıldı.
Sahneye Irak bayrağına sarmalanmış çıkan Şada, Lübnanlı diva Feyruz'un eski bir şarkısından uyarlanmış ve savaş öncesi Irak'taki sevinçleri anlatan şarkısıyla kalpleri durdurdu. Telefonla verilen oyların yüzde 40'ını toplayan Şada, sadece Irak'tan 7 milyon oy aldı. Bu, hiçbir Iraklının seçimde elde edemediği bir rakam. Şada'nın adı açıklandığında havaya kurşunlar sıkıldı, kornalar sokakları inletti. Artık dünya turnesinde yarışacak Şada'nın zaferi, ev kadını, öğrencisi, mollasıyla tüm Iraklılara "O bizi birleştiren ses. Birleşince ne kadar güzel oluyoruz" dedirtti.
Araplar Kerkük'ten atılıyor
Gelgelelim Irak kazanı durulmadı. Petrol zengini Kerkük üzerinde nüfus yapısını Kürtler lehine etkileyecek bir hamle daha yapıldı. Irak hükümeti, Saddam devrinde Kerkük'e yerleştirilen Arapların taşınmasını onayladı. Kararda, '14 Temmuz 1968'den beri Kerkük'e yerleşen Arapların geldikleri yere gönderilmesi ve tazminat ödenmesi' öngörülüyor. Kararın çıktığı kabine toplantısında istifasını sunan Adalet Bakanı Haşim Şebli, Arapların zorla gönderilmeyeceğini, ayrılanlara 15 bin dolar destekle toprak sağlanacağını öne sürdü. Kabinedeki Sünnilerle Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı bakanlar karara itiraz etti. Türkmen kenti Telafer'de salı düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısının ise 85'ten 152'ye çıktığı açıklandı. (afp, ap, aa)