Arias: Orduya para yatırmayın

ANKARA - Latin Amerika’da barış arayanların öncü ismi olan ve bu özelliğiyle 1987’de Nobel Barış Ödülü alan Kosta Rika Cumhurbaşkanı Oscar Arias, ülkesinden Türkiye’ye devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştükten sonra “Askere ve orduya para yatırmayın. Onlar için para harcadıkça fakirlik son bulmaz” çıkışı yapan Arias, Ortadoğu’daki krizleri de Türkiye’nin çözebileceğini söyledi.
Arias, İstanbul’daki sis yüzünden 5 saat gecikmeli geldiği Ankara’da, Gül tarafından ağırlandı. İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması için Gül’le anlaşan Arias, siyasi istişare mekanizması öngören anlaşmaya da imza koydu. İki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısında Türkiye ile Latin Amerika arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı. Latin Amerika’da askeri darbelerin önlenmesi, savaşların son bulması ve barış yönünde çabalarını anlatan Arias, ülkesinin 61 yıl önce orduyu lağvetme konusunda anlaştığını ve bir daha ordu kurulmamasının anayasal güvenceye alındığını hatırlattı. “İhtiyacımız olan, asker ve ordu değil, barış” diyen Arias, bu sayede sağlık sisteminin geliştiğinden, sosyal hayatın güçlendiğini belirtip tüm dünyaya askeri harcamaların kısılması çağrısında bulundu. 

Honduras işi bize, Ortadoğu işi Türkiye’ye
Arias, Ortadoğu’daki krizlerin son bulmasının zorluğuna dikkat çekerken, “Bu işi, Türkiye’ye bırakmak istiyorum” dedi. Ortadoğu’da savaşın trilyonlarca harcamaya yol açtığından yakınan Arias, kendisinin de Honduras’ta darbeyle ilgili krizi çözmeye çalıştığını anımsattı. (Radikal)