Arjantin kadın lidere koşuyor

Dünyanın en zengin on ülkesinden biriyken, 2001'deki ekonomik krizle yıkılan Arjantin'de halk dün devlet başkanlığı seçimi için sandığa gitti.

BUENOS AIRES - Dünyanın en zengin on ülkesinden biriyken, 2001'deki ekonomik krizle yıkılan Arjantin'de halk dün devlet başkanlığı seçimi için sandığa gitti. Seçimin favorisi ülkeyi ekonomik çöküşten kurtaran solcu Peronist Devlet Başkanı Nestor Kirchner'in Buenos Aires senatörü olan eşi Cristina Fernandez de Kirchner. Siyaset hırsı ve şıklığı sebebiyle efsane first lady'ler Evita ve Imelda Marcos'un yanı sıra kendisi gibi avukatlıktan senatörlüğe geçen ABD başkanlık seçiminin favorisi Hillary Clinton'la kıyaslanan Kirchner'in zaferi halinde Arjantin'de iktidara ilk kez seçilmiş bir kadın lider gelecek. Anketlere göre, oy oranı yüzde 39.5-49.4 arasındaki 'La Cristina' lakaplı 54 yaşındaki first lady, ilk turda başkanlık için gerekli yüzde 45 oy oranını rahat yakalayacak.
Kirchner'in rakipleri yolsuzluk karşıtlığını öne çıkaran merkez solcu Halk Platformu'nun adayı eski güzellik kraliçesi Elisa Carrio ile hükümeti ekonomik istatistikleri tahrifle suçlayan eski ekonomi bakanı Roberto Lavagna. Ancak Kirchner, kampanyasında rakipleriyle tartışma programlarına katılmaktansa, yurtdışı gezilere çıkıp dünya liderleriyle buluşmayı seçti. Kirchner son mitingindeyse halka, "Bazı hayallerimiz gerçekleşti, şimdi geri kalan hayallerimiz için çalışma vakti" mesajı verdi.
'Eşinin mirasını yiyor'
Yüzde 10 enflasyon, yüzde 8.5 işsizlik, yüzde 6.3 büyüme hızı, enerji kısıtlamaları ve azalan yabancı yatırım gibi ekonomik sorunların yanı sıra artan suç oranıyla da baş etmesi gereken Kirchner, aslında halka hiçbir alanda ciddi vaatte bulunmadı. Zaten uzmanlar da kadın liderin, 'eşinin mirasından yediği' fikrinde. Nitekim Kirchner, eşinin 'kurtarıcı' gibi görüldüğü nüfusun yüzde 25'ini oluşturan fakir kesim arasında en popüler aday. Çoğu Arjantinli gibi işadamı Gustavo Sanchez de, kamu harcamaları ve fiyatların kontrolüne dayalı siyaseti sürdüreceği umuduyla Kirchner'e oy verecek: "Eşinin planlarına devam edeceğine inancım tam. Zaten en iyisi bu olur."
Seçim Kirchner'ler sayesinde renkli ve gizemli de geçiyor. Carrio, ünlü tasarımcılara ait kıyafetleriyle süsüne düşkünlüğü sebebiyle Kirchner'e, 'botoks kraliçesi' lakabını taktı. Kirchner'in yanıtı ise "İyi bir lider olmak için kendimi fakir biriymiş gibi mi göstermeliyim" oldu.
Sırayla başkanlar...
Seçimin gizemli yanıysa Başkan Kirchner'in neden yeniden aday olmadığıydı. Bunda bir 'hastalığın' etkili olduğunu söylense de, bazıları çiftin 'gizli bir yeniden seçim' planladığı savında. İddiaya göre, anayasa sadece iki dönem üst üste başkanlığa izin verdiğinden Başkan Kirchner, 2011'de sekiz yıl başkanlık için yeniden seçime girmek için şimdi eşini öne sürüyor.
Başkanlık seçiminin yanı sıra Arjantinliler, Temsilciler Meclisi'nin 130 ve Senato'nun 24 yeni üyesiyle dokuz yeni eyalet valisini de belirleyecek. (afp, ap, bbc)