Arjantin'de Peron'lardan sonra ikinci hanedanlık Kirchner'lerin

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini first lady Cristina Fernandez de Kirchner kazanarak ülkede hem ikinci Kirchner dönemini hem de Peron'lardan sonra ikinci hanedanlığı başlattı.

BUENOS AIRES - Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini first lady Cristina Fernandez de Kirchner kazanarak ülkede hem ikinci Kirchner dönemini hem de Peron'lardan sonra ikinci hanedanlığı başlattı. Yüzde 43.6 oy alan Fernandez, ülkenin seçilmiş ilk kadın lideri unvanını kazanırken, 10 Kasım'da devlet başkanlığını eşi Nestor Kirchner'den devralacak. Yüzde 22 oyda kalan eski güzellik kraliçesi, merkez solcu Elisa Carrio yenilgiyi kabul etti.
Zafer konuşmasını başkan kocasıyla kol kola yapan Fernandez, yandaşlarına "Bu tüm halkın zaferi. Çok büyük oy farkıyla kazandık. Ancak bu bizi ayrıcalıklı bir konuma getirmiyor, aksine büyük sorumluluklar yüklüyor. Birlik çağrısı yapıyorum" diye seslendi. Kadın lidere dünyadan kutlama yağarken, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez "Bu güzel bir zafer. Latin Amerikan kadınlarının zaferi. Çünkü dünyayı kadınlar kurtaracak" dedi.