Arjantin'in Berlusconi'si Boca'nın ve başkentin kralı

Arjantin'in futbol efsanesi Maradona'yı dünyaya armağan eden ve ezeli düşmanı River Plate'le rekabeti statları sallayan Boca Juniors futbol kulübünün başkanı Mauricio Macri, hem futbola hem siyasete hükmedecek.

BUENOS AIRES - Arjantin'in futbol efsanesi Maradona'yı dünyaya armağan eden ve ezeli düşmanı River Plate'le rekabeti statları sallayan Boca Juniors futbol kulübünün başkanı Mauricio Macri, hem futbola hem siyasete hükmedecek. Macri, önceki günkü seçimlerde solcu Devlet Başkanı Nestor Kirchner'in adayı Daniel Filmus'u yüzde 39'a karşı yüzde 61 oy oranıyla alt edip başkent Buenos Aires'in belediye başkanlığına seçildi.
Kirchner'e rakip çıkabilir
Kongre üyesi de olan merkez sağcı Cumhuriyetçi Öneri Koalisyonu'nun (PRO) adayı Macri, Peronist kalesi Buenos Aires'i ilk sağcı belediye başkanıyla da tanıştırdı. Macri'nin zaferi, ekonomik krizdeki Arjantin'de yeni başlangıç vaadiyle 2003'te iktidara gelen Peronist Kirchner'e büyük darbe olarak yorumlandı. Uzmanlar, Macri'nin ekimdeki başkanlık seçimi öncesindeki bu zaferiyle, sağ muhalefeti toparlayıp Kirchner'e rakip çıkabileceği yorumunda birleşti.
Zengin işadamı kimliğinin yanı sıra kulüp başkanlığı ve liberal fikirleri sebebiyle eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yle kıyaslanan Macri, zafer konuşmasında değişim vaat etti: "Buenos Aires'te değişim kazandı. Yeni siyaset, yeni değerler vaat eden gerçek bir değişim. PRO, ülkemizdeki tüm vatandaşlar iki ayağı üzerinde durabildiğinde gerçekten kazandığını hissedecek."
Anketler, Kircher ile başkan adayı olmasını istediği senatör eşi Cristina'yı favori gösterse de, uzmanlara göre Macri de şanslı. La Nacion yazarı Morales Sola, "Macri, artık muhalefet lideri konumuna geçti. Seçimde Kirchner'i zorlayabilir" yorumu yaptı.
Bush ikizleri yolları ayırdı
Kirchner'in ülkedeki ekonomik krizden sorumlu tuttuğu eski lider Carlos Menem'e benzettiği Macri'nin, efsane futbolcu Maradona'yla da arası bozuk. Sol görüşleriyle bilinen Maradona, ABD Başkanı George W. Bush'un ikiz kızları Jenna ile Barbara'yı bu yılın başında Boca Juniors maçına davet ederek forma giydiren Macri'ye sert çıkmıştı: "Efsane Boca Juniors'ı yerin dibine soktun. O adamın kızlarına kutsal Boca formasını nasıl giydirirsin." (afp, ap)