Arjantin'in son cuntacısı hesap veriyor

Arjantin'in son cuntacısı hesap veriyor
Arjantin'in son cuntacısı hesap veriyor

Bignone hakkındaki ithamlar okununca dudak büktü. FOTOĞRAF: ap

BUENOS AIRES - Arjantin, 11 bin kişinin öldüğü 1976-1983 yıllarındaki askeri dikta rejiminin son generalini de mahkemeye çıkardı. 1982’deki Falkland Savaşı’nın ardından bir yıllık başkanlığı sırasında muhaliflere Campo de Mayo askeri üssünde suda boğulma hissi veren ‘waterboarding’ işkencesi yapılması, 56 muhalifin kaybolması ve çalıntı bebeklerle ilgili suçlardan 1999’da gözaltına alınmış General Reynaldo Bignone ile beş generalin yargılanmasına önceki gün başlandı.
Duruşma sırasında suçlamalar okunduğunda Bignone yüzünü buruştururken, kurban yakınlarının avukatı Alcira Rios, “Bu hakikatin arandığı tarihi bir dava. Cezasız kalmalarına hayır diyoruz. Bu bizim Arjantin halkına borcumuzdur” dedi. Bignone ile birlikte emekli generallerden Santiago Omar Riveros, Eugenio Guanabens Perello, Jorge Garcia, Fernando Exequiel Verplaetsen ve Carlos Alberto Tepedino da mahkemeye çıktı. Şubattan önce kararın çıkması beklenen davada 130’dan fazla tanık şahitlik yapacak.
‘Çalıntı bebekler davası’ diye de bilinen dosyada özellikle askeri rejimin gizli işkence merkezlerinde tuttuğu kadınların bebeklerinin çalınması olayı öne çıkıyor. Çoğu doğum sonrası öldürülen yahut kaybolan annelerin çocukları bugün geçmişlerini bilmeyen yetişkinlere dönüşürken, hakiki büyükannelerinden oluşan Plaza de Mayo Anneleri, 60 kadarını hakiki ailesiyle buluşturdu. 1976 darbesini düzenleyen generallerden Jorge Videla ve Emilio Massera’nın da bulunduğu, askeri rejimin dokuz üst düzey yetkilisi, gözaltına ve ev hapsine alınmıştı. Ancak bunların çoğu 1989’da Devlet Başkanı Carlos Menem tarafından affedilmişti. (bbc, Gulf Times)