'Artık eksen Türkiye'de'

'Artık eksen Türkiye'de'
'Artık eksen Türkiye'de'

SETA?nın konferansında konuşan Davutoğlu, kriz yaratmama vizyonu, yumuşak güç, tutarlı dış politika ilkelerini vurguladı. FOTOĞRAF: AA

Davutoğlu Washington'daki bir konferansta 'Asıl eksen değiştiren Avrupa. Türkiye küresel barış çabasında. Eksen nerede? Eksen Ankara'da' dedi

WASHINGTON - Başbakan Tayyip Erdoğan’a Amerika ziyaretinde eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) Washington’da düzenlediği ‘Türk Siyasetinin İlkeleri’ konulu konferansta konuştu. ‘Asıl AB’nin ekseninin kaydığı, yeni dış politikasıyla eksenin artık Ankara’da olduğu’ mesajı veren Davutoğlu, İsrail’in bir yıl önceki Gazze operasyonuyla büyük hata ettiğiini belirtti.

Adalet ekseni nerede?: Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimini sosyalist aday kazansaydı, Kıbrıs’ta Annan Planı’nı kabul edilseydi veya planı kabul etmeyen Rumlar cezalandırılsaydı, şu anda Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin çok daha farklı olurdu.  Asıl eksen değiştiren Avrupa. Oyunun kurallarını, Avrupa’nın kurallarının eksenini, adalet konseptinin eksenini değiştirmeye çalışıyorlar. Barışa ’evet’ deyip de cezalandırılan Kıbrıslı Türkler dışında başka bir toplum var mı? Nerede adalet ekseni?

Eksen kaymasına kanıt göstersinler: Türkiye’deki gelişmeler görülmeden suçlamalar yapılıp yanlış algılamalar yaratılmaya çalışılıyor. Siyaset ekseni değişikliği tartışmaları konusunda iyi niyet görmüyorum, objektif bulmuyorum. Türkiye’nin AB ve NATO’yu görmezden geldiğine dair nesnel, akademik, bilimsel veriler sunmalılar, mevcut Türk dış politikasının AB ve transatlantik hedeflerle uyumlu olmadığını göstermeliler.

Coğrafya bilmiyorlar: Türkiye geçmişle kıyaslandığında bugün çok daha yumuşak güç. Türk dış politikasının İslamcı politika yürüttüğü, komşularla sıfır sorun ilkesini bu politikayı gizlemek için kullandığı yaklaşımı üreten ABD’deki bazı çevreler, coğrafya bilmiyor. Komşulardan sadece dördü Müslüman. Suriye ve İran ile ilişkilerimiz gelişiyor, Yunanistan ve Gürcistan’la azalıyorsa, gerekçeniz olabilir. Tutarlılık ilkesini dini ve etnik kökenlerine bakmadan tüm komşularımıza uyguluyorsak, kimse bizi eleştiremez.

Bu bizim geleceğimiz: ABD’deyken bile bölgedeki krizlerle uğraşıyoruz, bölge liderlerinden telefon alıyoruz. Uzaktan komşularınızla ilişkilerinizi kesin demesi kolay. Kusura bakmayın, bu bizim komşularımızla olan geleceğimiz, bu dış politikaya devam edeceğiz.

Ermenistan ile imzalanan protokoller: Üç-dört yıl önce böyle bir şey olabileceğini düşünür müydünüz? Bu AB’ye uyumlu mu değil mi? Bu bir eksen değişikliği mi? Ermenistan’ın Azeri topraklarını işgali uluslararası kriterlere aykırı. Hiçbir sınırın kapalı olmadığı yeni bir Kafkasya istiyoruz.

Eksen Ankara’da: Türkiye vizyona, yumuşak güce, tutarlı bir dış politikaya, evrensel bir dili temel alan ve hem doğu, hem batı, hem kuzey, hem güneyde bölgesel ve küresel barış ekseni yaratmaya çalışan bir anlayışı geliştirme çabası içinde. Eksen nerede? Eksen Ankara’da.

İsrail suç işledi: İsrail’in Gazze saldırılarıyla büyük bir hata yaptığını düşünüyoruz. Hatta İsrail fosfor bombaları kullanmakla suç işledi. Bölgemizde artık insani katliamlara hoşgörü göstermeyeceğiz.

Obama kazanç: ABD Başkanı Barack Obama’nın yaklaşımı bölge için büyük kazanç. Umarım herkes bunu anlar ve bu doğrultuda çalışır. Türkiye ile ABD arasında, hem İsrail-Suriye hem de İsrail-Filistin konularında tam bir işbirliği var.

Ne İsrail ne de İran’ın nükleer silahı olmasını istiyoruz: Tüm ülkelerin barışçıl nükleer teknolojiye hakkı var. Sadece bir bakan olarak değil, bir entellektüel, bir insanoğlu olarak da söylüyorum, nükleer silah sisteminin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Nükleer silahlı İran istemiyoruz, nükleer silahlı İsrail de istemiyoruz. Hangisinin daha kötü olduğuna dair seçenek sunulmamalı. Neden daha iyi bir seçeneğimiz olmasın? O da hiçbir yerde nükleer silah olmaması, barışçıl ilişkilerin hüküm sürmesi. (aa)