Asgeri düğümü çözülemiyor

Türkiye'de kaybolan İranlı Asgeri'nin eşi yardım çağrısı yaptı. Tahran'dan yeni suçlamalar: "Asgeri önce İncirlik'e, sonra Almanya'daki gizli CIA üssüne götürüldü. İşkence görüyor."

TAHRAN - Türkiye'de kayıplara karışan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı ve Devrim Muhafızları Komutanı Ali Rıza Asgeri'nin önceki gün Tahran'da ortaya çıkan eşi Sima Asgeri, eşinin bulunması için yardım çağrısı yaparken, Batı'ya yeni suçlamalar yöneltildi.
İranlı üst düzey bir yetkili, 9 Aralık'ta İstanbul'da kaybolan Asgeri'nin CIA, Mossad ve Britanya gizli servisi MI6'in oluşturduğu ortak casusluk ağı tarafından kaçırıldığını öne sürdü. Fars Haber Ajansı'na konuşan yetkili, Asgeri'nin önce İncirlik'e, ardından ABD'nin Almanya'daki bir gizli CIA üssüne sevk edildiğini ve işkence altında olduğunu savundu. Aynı yetkili, "Guantanamo ve Ebu Garib'de esirlere yapıldığı gibi Asgeri'ye İran karşıtı sözler söyletmek için fiziksel ve psikolojik işkence yapılıyor. Hedefleri İran'a karşı psikolojik savaşı diriltecek yeni suçlama elde etmek, Batı'nın Irak ve Lübnan'daki başarısızlığını örtmek" diye konuştu.
Kızı ve kardeşiyle Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi'ne gidip bilgi istedikten sonra açıklamalar yapan Asgeri'nin eşi Sima Asgeri ise, Savunma Bakanlığı'nın Asgeri'yi işten attığı ve 1990'larda ailece Lübnan'da yaşadıkları iddialarını reddetti. "Asla Lübnan'da bulunmadık" diyen Sima Asgeri, eşinin 43 gibi erken bir yaşta emekli olmasına "Çünkü 18 yaşında işe başlamıştı" açıklaması getirdi. Financial Times da, Batı basınının şimdiye dek yaşını 63 olarak verdiği Asgeri'nin gerçekte 46 yaşında olmasının, İranlı yetkilinin 1982'de Lübnan'da Hizbullah'ı kurduğu, 1983'te İslamcı milisler Beyrut'ta Amerikan elçiliğine ve gemisine saldırırken bunların arkasındaki Devrim Muhafızları komutanı olduğu iddiasını zayıflattığını belirtti.
ABD yalanladı, Almanya bir şey diyemiyor
ABD Dışişleri Bakanlığı, Asgeri hakkında herhangi bir bilgileri bulunmadığını açıklarken, dün Ankara'yı ziyaret eden Alman Savunma Bakanı Josef Jung, İranlı yetkiliye dair sorular üzerine "Bu konuyla ilgili hiçbir şey söyleyemem" demekle yetindi. (Dış Haberler)