Asgeri muamması

İranlı Ali Rıza Asgeri'nin nükleer sırlar ve Hizbullah'a dair bilgilerle kayboluşuna ilişkin istihbarat savaşı kızışıyor. Eşi Sima Ahmedi, 'Asgeri ülkeden çıkmadan önce, eşi ve çocukları dahil 10 yakınını da çıkarmış' iddialarını yalanladı:
"Ailece İran'dayız."
Sima Ahmedi, üç çocuğu ve kardeşiyle Tahran'daki Türkiye Büyükelçiliği'nden bilgi istedi ve şöyle dedi: "Eşim hiçbir ülkeye sığınmadı. Rejimiyle sorunu yoktu. Ailesine bağlıydı. Onu CIA ve Mossad kaçırdı."

LONDRA - İran'ın eski Savunma Bakan Yardımcısı ve Devrim Muhafızları komutanı Ali Rıza Asgeri'nin gizli nükleer sırlar ve Hizbullah'la ilgili bilgilerle İstanbul'da ortadan kaybolmasıyla başlayan istihbarat savaşında son perdeyi ailesi açtı. Batı basını Asgeri'nin kaçarken eşi, çocukları, torunları ve yeğenleri dahil en az 10 yakınını İran'dan çıkardığını öne sürerken, dün Tahran'da ortaya çıkan eşi ve çocukları, tüm bunları yalanlayıp, Asgeri'nin İsrail ve ABD tarafından kaçırıldığını savundu.
Elçilik: Titiz davranılıyor
Asgeri'nin eşi Sima Ahmedi, üç çocuğu ve erkek kardeşiyle dün Tahran'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne gidip bilgi istedi. Müsteşar Devrim Öztürk'le görüşen Ahmedi, 95 gündür haber alamadığı eşi İstanbul'da kaçırıldığı için Türkiye'yi sorumlu tuttuklarını ve durumu protesto ettiklerini söyledi. Öztürk ise 7 Aralık'ta Türkiye'ye giren Asgeri'nin iki gün sonra kaybolmasına rağmen bunun Türk makamlarına 20 gün sonra iletildiğini anımsatıp, bir İran heyetinin Türkiye'ye geldiğini anımsatıp konunun titizlikle ele alındığını aktardı.
'Ticaretle uğraşıyordu'
Ahmedi, elçilikten ayrılışı sonrası İSNA'ya demecinde, Almanya'da NATO üssünde sorgulandığı öne sürülen Asgeri'nin Batı'ya iltica ettiği iddialarını "Asgeri hiçbir ülkeye sığınmadı" diyerek yalanladı.
Eşinin iki yıldır ticaretle uğraştığını, Şam'da zeytinyağı ticareti yaptığını söyleyen Ahmedi, "Eşim hiçbir ülkeye sığınmadı. İran rejimiyle sorunu yoktu. Ailesine çok bağlıydı. Böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum" dedi. Ahmedi, eşinin 7 Aralık'ta Şam'dan Türkiye'ye geçtiğini, ertesi gün kendisiyle telefonda görüştüğünü ve aynı gün dönmesini beklediklerini ama 9 Aralık'ta İstanbul'da kaldığı otelde kaybolduğunu öğrendiklerini anlattı. Başına kötü bir şey gelmesinden korkarak durumu İran Dışişleri'ne ilettiklerini belirten Ahmedi, buna rağmen araştırmalardan memnuniyetsizliğini dile getirdi.
Yaşı da uydurmaymış
Kardeşi Davud Asgeri de Batı medyasındaki haberlerin 'tümüyle yalan' olduğunu söylerken, kızı İlham Asgeri, "Babamı ABD ve İsrail'in kaçırdığından eminim. Onu Nevruz'da aramızda görmek istiyoruz" dedi. Asgeri'nin yaşı ile ilgili bilgi de fos çıktı. Ailesi, Asgeri'nin 63 değil 46 yaşında olduğunu, beş çocuğu bulunduğunu ve savunma bakan yardımcılığından iki yıl önce emekli olduğunu söyledi.
Financial Times da dünkü haberinde Asgeri'nin ailesinin Tahran'da olduğunu belirtirken, İranlı yetkililerin Mossad ya da CIA tarafından kaçırıldığı kaygılarına yer verdi. Eski bir dostu olan bir İranlı yetkili, "İki teori var; Kaçırıldı ya da bir şekilde Amerikalıların yanına geçti. Fakat bu İsrail ve ABD için böyle güzel bir istihbarat avıysa neden Batı ve Arap basınına sızdırdıklarından şüphelenmeliyiz" diye sordu.Dünya basınında Asgeri ile ilgili 'kozmik' iddialar
26 Şubat: Casus filmi gibi... 7 Şubat'ta Şam'dan Türkiye'ye giren İran Savunma Bakanlığı'nda kritik görevlerde bulunmuş. Kayboluşu CIA operasyonu mu? (Hürriyet)
5 Mart: 7 Aralık'tan beri kayıp olan Asgeri, İran Savunma Bakan Yardımcısı, nükleer faaliyeti var. 'Casuslar savaşı' yaşanıyor. Türkiye, İran krizinde yol ayrımında. (Hürriyet)
Asgeri, Irak'taki İran istihbaratını yönetiyordu. Irak'ta beş ABD askeri kurşuna dizilince, CIA Asgeri'yi İstanbul'da kaçırdı. (Debkafiles)
6 Mart: Asgeri'nin ailesi önceden İran'dan ayrıldı. ABD'ye sığınacak. (Şark ül Evsat)
Ailenin kaçışını Mossad-CIA sağladı. (Haaretz)
7 Mart: ABC, Asgeri'nin ailesiyle Avrupa'da olduğunu ve ABD'yle işbirliği yaptığını iddia etti. İran istihbaratına ciddi darbe vuruldu. Asgeri'den çekinen Tahran, Avrupa ve Arap ülkelerinden birçok ajanını
geri çekti. 1990'larda Lübnan'da görev yapmış Asgeri, Hizbullah'la ilişkilerden sorumlu. (Hürriyet)
8 Mart: Tahran, Ankara'yı sorumlu tutuyor. Ve 'kozmik senaryo'nun Washington-Bağdat-Tahran-İstanbul hattında Soğuk Savaş sonrasının en çarpıcı köstebek savaşı yaşanıyor. İran, Irak'taki köstebeği Mukteda Sadr'ı CIA'in elinden almıştı. CIA de, İran'daki köstebeği Asgeri'yi İstanbul bağlantılı operasyonla Tahran'ın avucundan aldı. (Hürriyet)
Batı'ya İran-Hizbullah bağlantısına dair bilgi sağlayan Asgeri, isteyerek işbirliği yapıyor. (Washington Post)
9 Mart: Asgeri'nin kaçması, Tahran'da bazı kellelerin uçacağı anlamına geliyor. CIA'in en mükemmel operasyonu. Tahran hiç beklemediği sırada büyük darbe yedi. (Hürriyet)
Asgeri, sırlarla kaçtı. ABD saldırısına İran'ın nasıl yanıt vereceği ile Hizbullah, İslami Cihad, Mehdi Ordusu ve Bedir Tugayları'yla bağlara dair bilgileri götürdü. (Şark ül Evsat)
11 Mart: Asgeri 2003'ten beri ülkesi aleyhine casusluk yapıyordu. Deşifre olacağını anlayan Batılı servisler kaybolmasını birkaç ayda planladı. Almanya'da NATO üssünde sorgulanıyor. (Sunday Times)
12 Mart: Tahran av başlattı. İstanbul Başkonsolosu ve İranlı ajanlar yoğun faaliyette. Asgeri'nin oteldeki görüntü kayıtları kayboldu. Havaalanındaki görüntüleri ise ele geçirildi. Asgeri Türkiye'den ABD vizesiyle mi çıktı? (Hürriyet)
(Financial Times, aa, afp)