Asgeri şubatta değil, aralıkta kaybolmuş

Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin, şubatta değil aralıkta kaybolduğu ortaya çıktı.

ANKARA - Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin, şubatta değil aralıkta kaybolduğu ortaya çıktı. 8 Aralık'ta THY uçağıyla Şam'dan İstanbul'a pasaportuyla giriş yapıp Ceylan Otel'e yerleşen Asgeri, 9 Aralık'ta esrarengiz şekilde ortadan kaybolmuş. Tahran Asgeri'nin kaybolduğunu 14 Aralık'ta Ankara'ya bildirmiş, Dışişleri de hemen MİT ve Emniyet'e iletmiş.
Interpol üç aydır sarı bültenle arıyor
Asgeri'nin Türkiye'yi terk ettiğine ilişkin kayda rastlanmadı. Tahran'ın 10 gün önce Ankara'ya gönderdiği Dışişleri heyeti, MİT ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan birer temsilcinin olduğu Dışişleri heyeti ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarvekili Şahabettin Harput'la görüştü. İranlılar, Asgeri'nin kullandığı iki cep telefonunun numarasını, bu telefonlardan 8 Aralık'ta İstanbul'da iki sabit numarayla Mısır'da bir numarayı aradığı bilgisini iletti. Asgeri'nin iki cebinin de 9 Aralık'ta kapandığı saptandı. İki ülkenin başvurusu üzerine Interpol Asgeri hakkında 26 Aralık'ta sarı bülten çıkarttı.
Son olarak Washington Post, Asgeri'nin kaçırılmadığını, Amerikan ve Batılı istihbaratçılarla gönüllü işbirliği yaparak, Lübnan'daki Hizbullah'ın İran'la ilişkisine dair 'gizli' bilgiler sağladığını iddia etti. İsrail operasyonda rolü olduğunu yalanladı. Virginia'daki Strayer Üniversitesi'nde İran uzmanı Rasul Nafisi, kaçışın ABD'nin terör listesindeki Halkın Mücahitleri'nin imzasını taşıdığını öne sürüp "Irak'ta ABD desteğindeki örgüt, son zamanlarda Türkiye'de çok aktif" dedi. (Radikal, WP)