Asgeri yıllardır Batı'nın casusuymuş

Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin aralıkta geldiği Türkiye'de esrarengiz şekilde kaybolmasının ardından, iddiaların arkası kesilmiyor.

TEL AVİV - Eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgeri'nin aralıkta geldiği Türkiye'de esrarengiz şekilde kaybolmasının ardından, iddiaların arkası kesilmiyor. Son olarak Sunday Times, Asgeri'nin 2003'ten beri İran aleyhine casusluk yaptığını ve İran gizli servisi Vavak'ın kuşkularının artması üzerine ülkeden kaçma kararı aldığını öne sürdü. Habere göre, kaçışı Batılı istihbarat örgütleri tarafından organize edilen Asgeri, şu anda Almanya'daki NATO üssünde sorgulanıyor.
'Mossad İstanbul'dan yönetti'
İranlı kaynaklara dayanan gazete, Asgeri'nin kaçış planının birkaç aydır planlandığını ve daha önce üç çocuğu, torunları ve yeğenleri dahil en az 10 yakınının ülkeden ayrıldığını, bu kişilerin şimdi nerede olduğunun bilinmediğini yazdı. Asgeri'de İran'ın Hizbullah gibi örgütlerle ilişkisine dair dosya bulunduğu, ama nükleer programa dair belge olmadığı kaydedildi. Asgeri'nin hangi Batılı istihbarat teşkilatı için casusluk yaptığı aktarılmazken, gazeteye konuşan İsrailli bir savunma kaynağı "Büyük olasılıkla Mossad için çalışıyordu, ancak Avrupalı bir istihbarat ajansı için çalıştığına inanıyordu. Kendisi Batı istihbaratı için bir altın madeni" dedi. Yediot Ahranot ise, Asgeri'nin kaçışını Mossad'ın örgütlediğini, Şam üzerinden İstanbul'a gelişinden sonra yeni pasaport ve otomobille kaybolmasında Mossad'ın İstanbul istasyonunun rol oynadığına dair kanıt olduğunu yazdı. Ancak İran'ın aralık sonunda Asgeri için Interpol'den sarı bülten çıkarması, kaçırıldığına da yoruluyor. (Times)