Asıl açılımı Kerry yaptı

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama’nın başta Dışişleri Bakanı yapmayı değerlendirdiği, ama sonra Suriye ile arabuluculukta kullandığı Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry, İran ile nükleer krizi bitirebilecek sözleri sarf eden ilk kişi oldu. Financial Times’a konuşan Kerry, bugüne dek İran’ın silah yapımında kullanmasından korkulan uranyum zenginleştirme hakkını teslim edip, aksini düşünmenin mantıksız olduğunu söyledi. 2004 seçiminde başkan adayı iken Cumhuriyetçi George W. Bush’a yenilmiş Demokrat senatör, Bush yönetiminin uranyum zenginleştirmeye karşı çıkma tutumu çok gülünç, çünkü insanlara çok mantıksız geliyor. Çok ağdalı bir diplomasi bu” dedi.

Uranyum İran’ın hakkı
“İran’ın barışçıl nükleer güç ve bu amaçla uranyum zenginleştirme hakkı var” vurgusu yapan Kerry, Obama yönetiminin‘icrası mümkün minimum talepler çevresinde uluslararası bir koalisyon kurarak İran’ın nükleer programının niteliği hakkında maksimum bilgi edinmesi gerektiği tavsiyesinde bulunup bu konuda Obama’ya bir ‘not’ yolladı. 

Kasımda maç
ABD ile İran futbol takımlarının dokuz yıl aradan sonra kozlarını paylaşması bekleniyor. ABD Futbol Fedrasyonu Başkanı Sunil Gulati,  programda pürüzler olmakla birlikte dostluk maçının 14 ya da 18 Kasım’da Tahran’da oynanabileceğini söyledi. Tahran’da maç olursa rövanşı da 2010’un sonu ya da 2011’in başında ABD’de yapılacak.  (FT, ap)