'Asılmış ceset etrafında dans Irak geleneği'

Irak, Saddam'ın asılmasının sansürlenerek devlet televizyonunda yayımı yetmezmiş gibi, cep telefonu kayıtlarının sansürsüz internete sürülmesiyle kopan tartışmaya battı.

BAĞDAT - Irak, Saddam'ın asılmasının sansürlenerek devlet televizyonunda yayımı yetmezmiş gibi, cep telefonu kayıtlarının sansürsüz internete sürülmesiyle kopan tartışmaya battı. Başbakan Nuri Maliki'nin ortalığı yatıştırmak için cep telefonu kayıtlarıyla ilgili açtığı soruşturmada iki gardiyanla bir yetkili tutuklandı. ABD Başkanı George Bush, telekonferansla 105 dakika idamı konuştuğu Maliki'ye soruşturmanın akıllıca olduğunu söylerken diğer yetkililerden şaşırtıcı savunmalar geldi.
CNN'e konuşan Maliki'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubayi, cep telefonuyla kayıt yapanlardan olduğunu yalanlarken, gardiyanların Şii lider Mukteda Sadr'ın adını haykırıp Saddam'a 'Cehenneme git' diye bağırmasını şöyle yorumladı: "Hakaret nerede anlamadım. Kendi cemaatlerinin dua ve rica töreninin sonunda Mukteda adını andılar. Saddam da yanıt verdi. Mukteda kötü bir kelime değil ki..." Sadr'ın babası Muhammed Bakr'ı Saddam idam ettirmişti.
Rubayi, "Odayı terk ettiğimde olanlardan gurur duyuyordum, her şey kurallara göreydi" dese de, sonra kaydı gördüğünde yanlış giden şeyler olduğunu teslim etti. Ama cellatların ceset etrafında dansını, "Bu, Iraklıların geleneği. Böyle bir şey yaptıklarında ceset etrafında dans edip duygularını ifade ederler" diyerek ekledi: "Bunda ne sorun var?" Devletin kanalında ölüm anı dışında infazın sessiz yayımını "Komplo teorileri yüzünden göstermeliydik" diye savunan Rubayi, cep kaydının ardında bir Arap kanalı olduğunu söyledi. Tam kaydı El Cezire yayımlamıştı.
Bir cellat da Sadr'dı iddiası
İdam 'Şiilerce linç edildi' yorumlarına vesile olurken, Suudi gazetesi El Muhtasar yüzü maskeli cellatlardan birinin Sadr olduğunu iddia etti. Dün infazı beklenen Saddam'ın üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan Tıkriti ile eski başyargıç Avad Bender'in infazı ise ertelendi. Üç gün yasla tepki koyan Libya, Saddam'ın darağacında heykelini dikecek. (Dış Haberler)