Aşırı sağa göre Obama Kenya'da doğmuş

Aşırı sağa göre Obama Kenya'da doğmuş
Aşırı sağa göre Obama Kenya'da doğmuş

Obama Hawai?nin başkenti Honolulu?da doğmuştu.

Aşırı sağcılar, Obama'nın ABD'de doğmadığı için başkanlık yapamayacağı iddiasını tekrar ısıttı. Buna göre, Obama'nın Kenya'da dünyaya geldiğine dair bir başka doğum belgesi var

WASHINGTON - ABD’de siyahlarla iiyi ilişkileriyle tanınan beyaz bir polis memurunu siyah profesör dostunu tutukladığı için aptallıkla suçlayıp daha sonra tonunu yumuşatan Başkan Barack Obama’nın başı bu kez komplo teorisi tutkunu aşırı sağcılarla belada. Başkan adaylığını açıkladığı günden beri piyasada dolaşan, ABD topraklarında doğmadığı, dolayısıyla başkanlık yapamayacağı iddiası tekrar ısıtıldı. Resmi doğum belgesinde doğum yeri Hawai’nin Honolulu kenti olarak gözüken Obama’yla ilgili son olarak babasının memleketi Kenya’da, büyükannesinin yaşadığı Mombasa kentini gösteren bir başka doğum belgesi daha olduğu iddia ediliyor. 

‘Doğum belgesi eksik’
Komplo teoristleri Beyaz Saray’ın yayımladığı Obama’nın Hawai’deki Honolulu’da bir sağlık ocağında doğduğunu gösteren doğum kağıtlarını ikna edici bulmuyor. Belgede aile adresinin belirtilmediğine dikkat çeken aşırı sağcılar, belgeye doğumu yaptıran doktorların imzasıyla hazırlanan ‘ayrıntılı doğum kağıdı’ denemeyeceğini savunuyor. Obama’nın doğum ilanının, doğum tarihinden dokuz gün sonra, 13 Ağustos 1961’de Honolulu Advertiser gazetesinde yayımlanmış olmasının da ‘şüphe uyandırıcı’ olduğunu ileri sürüyor.  

CNN’den ilginç sesler
Watergate Skandalı’na karıştığı için 4.5 yıl hapis yatmış şimdilerin muhafazakar radyo programcısı George Gordon Liddythe, “Başkan geçerli bir doğum belgesi ibraz etse, tüm bu tantana bir dakikada biter” dedi. Siyah başkanın Mombasa’da doğduğunu iddia eden Liddy, bu yüzden başkanın ‘kaçak bir yabancı’ olduğunu savundu. CNN’nin muhafazakar ankormeni Lou Dobbs Obama’nın şüpheleri gidermek için daha fazla şey yapması gerektiğini söylerken, kanalın diğer ankormeni Rick Sanchez daha da ileri gidip Beyaz Saray’ın yayımladığı belgeyi ‘tuvalet kağıdı’na benzetti.
Siyah başkana kol kanat geren liberallerden radyo programcısı Steven Collins ise, “Dağ gibi ciddi sorunlarımız var, milyonlarca insan işsiz ve bizim bugün  konuştuğumuz şeye bakın. ‘Başkan Amerikalı mı?’ Hadisene canım!” çıkışını yaptı. (Telegraph)