Aşırı sağcı lider Kuran'a 'faşist' dedi

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, İslami kıyafet ve camilere savaş açmasının ardından bu kez Kuran'ı Kerim için ağır sözler söyleyip kutsal kitabın yasaklanmasını istedi.

AMSTERDAM - Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, İslami kıyafet ve camilere savaş açmasının ardından bu kez Kuran'ı Kerim için ağır sözler söyleyip kutsal kitabın yasaklanmasını istedi.
150 üyeli mecliste dokuz sandalyeli Özgürlük Partisi'nin lideri, De Volkskrant'ta yayımlanan açık mektubunda, Kuran'ı 'öldürme ve tecavüzü teşvik eden faşist kitap' diye niteleyip Hollanda'da satışının, ev veya camilerde bulundurulmasının yasaklanmasını istedi. Kuran'ı Nazi lideri Adolf Hitler'in faşizmin ideolojisini yaydığı 'Kavgam' (Mein Kampf) adlı kitabıyla eş tutan Wilders, "Bunu yıllardır söylüyorum, ılımlı İslamiyet diye bir şey yok" ifadelerini kullandı. Aşırı sağcı siyasi, bu görüşüne örnek olarak Kuran'da 'Müslümanları Hıristiyanlar, Yahudiler, muhalifler ve ateistlere zulmetmeye ve öldürmeye, kadınlara tecavüz ve dayak atmaya ve zorla İslami devlet kurmaya teşvik eden bölümler bulunduğunu' iddia etti.
'Bu sefil kitabı 'Kavgam' gibi yasaklayın!'
Wilders, insanları İslamiyet'ten döndürmeye çalışan genç bir yerel siyasi olan Eshan Jami'nin geçenlerde saldırıya uğramasına da atıf yaptı: "Bu sefil kitabı tıpkı 'Kavgam' gibi yasaklayın! Camiye saldıranlara ve diğer İslami radikallere Kuran'ın Hollanda'da şiddeti mazur gösteren bir ilham kaynağı olarak kullanılamayacağı mesajını verin" çağrısı yaptı. Wilders mektubunu, "Hollanda'da İslam'dan bıktım. Artık Müslüman göçmenler kabul edilmesin. Hollanda'da Allah'a ve Muhammed'e tapılmasından bıktım: Camilere hayır" sözleriyle bitirdi.
Mektubun ardından Els Lucas adlı avukat "Wilders artık çok ileri gitti" diyerek 'toplumun bir kesimini aşağılama' ithamıyla suç duyurusunda bulundu. Suçlamanın cezası iki yıl hapis ve 17 bin avro para cezası.