Aşırı sağcı Wilders Britanya'ya alınmadı

Aşırı sağcı Wilders Britanya'ya alınmadı
Aşırı sağcı Wilders Britanya'ya alınmadı

Wilders, çektiği kısa filminde Kuran?a ?faşist? demişti. fotoğraf: afP

LONDRA - Geçen yıl hazırladığı ‘Fitne’ adlı filmde İslam’ın kutsal kitabı Kuran’a ‘faşist’ yakıştırması yapıp Müslüman toplumun tepkisini çekmiş Hollandalı aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders, Britanya’nın kendisine koyduğu ‘giriş yasağına’ rağmen Londra’ya gidince, Heathrow havaalanında bir süre gözaltına alınıp geriye ‘postalandı’.
Lordlar Kamarası’nın bazı üyeleri Wilders’i ‘Fitne’nin gösterimi ve ardından yapılacak ifade özgürlüğü tartışmasına katılmak için çağırmıştı. Ama İçişleri bakanlığı buna karşı çıktı. Britanya Hollanda’daki büyükelçiliği aracılığıyla Wilders’e mektup yollayarak ‘toplumsal uyum ve kamu güvenliğini tehdit edeceği’ gerekçesiyle ülkeye girişine izin verilmeyeceği iletti.  Wilders aldırmayıp dün uçağa atladı. Ama yolculuğu Heathrow’da son buldu. Hollanda’nın Britanya büyükelçisinin de karşıladığı aşırı sağcı vekil, önce Britanya göçmen polisi tarafından gözetim altına alınarak pasaportuna bir süre el konuldu. Birkaç saat sonra da bir uçakla Hollanda’ya geri gönderildi. Wilders, “Britanya ve ifade özgürlüğü için üzücüydü. Böyle birşey ancak Zimbabve veya Ürdü’de olabilirdi” tepkisini gösterdi.
Britanya yasalarına göre içişleri bakanının ulusal güvenliğe zarar vereceği kuşkusu taşıyan kişilerin ülkeye girmesine yasak koyma hakkı bulunuyor. (Reuters, aa)