Aşkenazi'den hem telefon hem mektup

ANKARA - Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gabi Aşkenazi’nin, Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Avi Mizrahi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kıbrıs’ta işgalci olduğuna dair sözleri nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u hem telefonla aradığını hem de resmi mektup gönderdiğini açıkladı. Gürak, Aşkenazi’nin Başbuğ’a, TSK ile ilişkilere önem verdiğini, bu ifadelerin İsrail ordusunun görüşü olmadığını ve ‘gereğini yaptığını’ bildirdiğini kaydetti.
Mizrahi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e yönelik “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” sözlerine “Aynaya bak” diye yanıt vermişti. Türklerin geçmişte Ermenileri katlettiğini, bugün Kürtler’e baskı yaptığını öne süren Mizrahi, Türkiye’nin Kıbrıs’da işgalci güç olduğunu savunmuştu. Mizrahi, Erdoğan’ın İsrail’in BM’den çıkarılması çağrısına atfen ‘Türkiye’nin de İsrail’in yanına eklenmesini’ istemişti.
Dışişleri bu sözler üzerine İsrail’e protesto notası verirken, İsrail ordusu bu görüşlerinin kişisel olduğunu açıklamıştı. Bununla yetinilmediği ve Aşkenazi’nin 16 Şubat’ta Başbuğ’u aradığı açıklandı. Gürak, “Genelkurmay Başkanımız İsrail Genelkurmayı’nın açıklamasını yeterli bulmadığını ifade etmiştir; İsrail Genelkurmay Başkanı da TSK ile ilişkilere önem verdiğini, komutanın ifadelerinin kişisel görüşleri olduğunu, İsrail ordusunun görüşünü temsil etmediğini, hayal kırıklığına uğradığını ve üzgün olduğunu ifade etmiştir’. Gürak, Aşkenazi’nin yolladığı ve 19 Şubat’ta ellerine geçen mektupta da bu sözlerin teyit ettiğini ekledi. 

Heronlar’ın kabulü yapılacak
Gürak, İsrail’den alınacak 10 Heron sorulunca, kabul testlerinin martta tamamlanacağını ve operasyonel kullanımına başlanacağını ekledi. (Radikal)