Asker anası Brown'u 'fırçaladı'

Asker anası Brown'u 'fırçaladı'
Asker anası Brown'u 'fırçaladı'

Başbakan hata dolu taziye mektubu gönderdiği asker annesinden 13 dakika azar işitti.

LONDRA - Afganistan’da 5 Ekim’de bir patlamada ölen 20 yaşındaki asker Jamie’nin annesi Jacqui Janes’e eliyle yazdığı mektupla taziyelerini ileten Britanya Başbakanı Gordon Brown, kaş yapayım derken göz çıkardı. Brown’un ‘Janes’i ‘James’ diye yazıp, ‘Jamie’nin üzerini karalayarak düzeltmeye çalıştığı, ‘taziye’, ‘büyük’, ‘sizin’, ‘meslektaş’ gibi kelimelerde imla hatası yaptığı, reçeteyi andıran mektubuna öfkelenen anne, başbakana ‘had’ bildirdi.
Mektubu basına verip “Soyadımızı öğrenmek için zahmet bile etmemiş. Bu beni çok sinirlendirdi” diye çıkışan 47 yaşındaki anneyi arayıp özür dileyen Brown, bu kez bizzat azar işitti. 13 dakikalık telefon konuşmasını kaydedipSun gazetesine veren acılı anne “Oğlumun aldığı bütün yaraları biliyorum. Hayatta kalabilirdi, bunu da biliyorum. Ama kan kaybederek öldü” dedi. Cepheye birkaç helikopter daha gönderip yaralıları neden kurtarmadığını soran Janes, “Allah korusun, çocuklarınızdan biri savaşa gidip ülke ve Kraliçe’yi korumaya yardım etse, ama helikopter, ekipman azlığı yüzünden ölse... Ve oğlunuzun ölümünü araştıran memur tek tek bütün yaralarını saysa...” diye çıkıştı.
Başbakan, “Benim de sizin kadar güçlü bir hissiyata sahip olduğumu anlamalısınız. Askerlere ihtiyaçları olan ekipmanı sağlamaya çalışıyorum ve elinden geleni yapıyorum” dedi. Mektubunda hata yapmadığını savunan Brown “Belki benim yazım çok kötü siz okuyamadınız” deyince Janes, “Saygısızlık etmek istemem ama bu oğluma bir hakaretti. 25 yazım hatası vardı, 25!” diye sesini yükseltti. (Dış Haberler)