Asya'da nükleer gerilim tırmanışta

Asya'da nükleer gerilim tırmanışta
Asya'da nükleer gerilim tırmanışta

Eski SSCBlideri Mihail Gorbaçov, dün Seul?un 118 km kuzeyindek Hvaçeon?da barışa adanmış Barış Çanı Parkı?nın açılışını Güney Korelilerle birlikte yaptı. FOTOĞRAF: AFP

Nükleer denemeyle dünyayı sarsan Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi'nin kınamasına aldırmadan füze denemesini sürdürdü. ABD Başkanı Obama, Güney Kore ve Japonya'ya olası saldırıya karşı kalkan olacağı sözü verdi. Pyongyang: ABD savaşa hazırlanıyor

SEUL - Kuzey Kore’nin önceki günkü nükleer denemesiyle alarma geçen ABD, BM Güvenlik Konseyi’nden kınama kararı çıkartıp yeni yaptırım paketi için bastırırken Pyongyang yönetimi, yeni füze denemeleriyle uluslararası toplumun baskısına meydan okuyor. ABD Başkana Barack Obama’nın Güney Kore ve Japonya liderlerine olası saldırıya karşı müttefiklerine kalkan olacağı garantisi vermesine karşılık Kuzey Kore, Washington’ı savaşa hazırlanmakla suçlayıp yeni füze denemelerinin devam edeceğini duyurdu.
Geçen ay altılı görüşmelerin çökmesinin ardından 2006’dan sonraki ikinci nükleer bombasını önceki gün yer altında patlatan Kuzey Kore’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin kınamasına aldırmadan dün iki yeni kısa menzilli füze denemesi yaptığı belirtildi. 

‘ABD savaşı kışkırtıyor’

Güney Kore haber ajansı Yonhab’a göre Kuzey Kore dün doğu sahilinde biri karadan havaya, diğeri karadan denize iki 130 km menzilli füze fırlattı. Üçüncü denemenin de Batı sahilinde yapılacağı belirtildi. Kuzey Kore’nin nükleer denemeye paralel üç füze fırlattığı belirtilmişti. Kuzey Kore, 5 Nisan’da uzaya uydu gönderme girişimini ‘füze denemesi’ sayıp kınama yayımlayan BM Güvenlik Konseyi’den özür talep edip aksi halde füze denemelerini sürdüreceği tehdidi savurmuştu. Kuzey Kore yönetiminin sesi konumundaki Rodong Sinmun’un başyazısında ABD savaş kışkırtıcılığı ile suçlandı. Yazıda ABD’nin Japonya’ya bir düzine F-22 savaş uçağı gönderme kararına atfen ‘ABD’nin Asya-Pasifik’i askeri kontrol altına almaya yönelik uğursuz ve tehlikeli senaryosunu ortaya koyuyor’ denildi. ABD’nin 50 bini Japonya, 28 bin 500’ü Güney Kore’de konuşlanmış Asya’daki ordusunun da Kuzey Kore’yi tehdit ettiği ama halkın ve ordunun Amerikan işgalini püskürtmeye hazır olduğunu belirten gazete, Obama’ya da şu eleştiriyi yöneltti: ‘Mevcut yönetim, selefi Bush’un Kuzey Kore’yi bastırmak için pervasız askeri politikasını izliyor.’

Savaş nedeni sayılan bir adım

Gerilimi tırmandıran bir diğer gelişme ise ‘düşman kardeş’ Güney Kore’nin 96 ülkenin yer aldığı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasına Karşı Güvenlik Girişimi’ne (PSI) katılma kararı oldu. Kuzey Kore, nükleer, biyolojik ve kimyasal silah ya da bunları yapmaya yarayan materyalleri taşıdığından şüphe duyulan gemilerin durdurulup aranmasını öngören anlaşmaya Güney Kore’nin katılımını savaş ilanı sayacağını duyurmuştu.
Obama ise Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ve Japonya Başbakanı Taro Aso’yla telefonda görüşüp Kuzey Kore’ye karşı uluslararası toplumu seferber etmek için birlikte çalışma konusunda anlaşıp ABD’nin bu iki ülkeyi savunacağına dair taahhüdünü yineledi. 

BM’de yaptırım tartışması

Diğer yandan denemelerle uluslararası toplumu olası nükleer pazarlıklarda daha fazla tavize zorlamayı amaçladığı düşünülen Kuzey Kore’nin nasıl durdurulacağına dair BM Güvenlik Konseyi’nde tartışmalar sürüyor. ABD ağır yaptırım paketi için görüşmeler yaparken Çin ve Rusya nükleer denemeleri kınasa da Kuzey Kore’yi tecrit edecek önlemlere yanaşmıyor. Kuzey Kore’nin en büyük ticari ortağı Çin ve Güney Kore olması da yaptırımların uygulama şansını azaltıyor. 2006’daki denemenin ardından  BM, Kuzey Kore’ye silah ve lüks eşya satışına yasak ile mali kısıtlama öngören 1718 nolu yaptırım kararını çıkartmıştı. ABD’nin kendi yaptırım listesini genişletmesi ve Kuzey Kore’yi yine ‘terörist ülke’ listesine alması gündemde.  Konsey’i yeni yaptırıma ikna etmeye çalışan ABD’nin BM Daimi Elçisi Susan Rice, “Uluslararası toplumu kışkırtmak istiyorsa bedelini ödemeli” dedi. Hanoi’deki ASEAN-AB zirvesinde de Kuzey Kore ortak açıklama ile kınandı. (Dış Haberler)