Asyalı seks köleleri Abe'ye isyan ediyor

Milliyetçi programıyla emperyalist geçmişin küllerini harlayan Japon Başbakanı Şinzo Abe'nin, 8 Mart Kadınlar Günü öncesi 2. Dünya Savaşı'nda Asyalı kadınların seks kölesi olarak kullanıldığını reddedip...

TOKYO - Milliyetçi programıyla emperyalist geçmişin küllerini harlayan Japon Başbakanı Şinzo Abe'nin, 8 Mart Kadınlar Günü öncesi 2. Dünya Savaşı'nda Asyalı kadınların seks kölesi olarak kullanıldığını reddedip 1993'te Tokyo'nun dilediği özrü geri çekme imasında bulunması tepki çekti.
Özür konusu, müttefik ABD'de geçen ay Japon asıllı Demokrat vekil Mike Honda'nın kadınların seks kölesi olarak kullanılması nedeniyle Tokyo'nun kınanmasını öngören sembolik bir tasarıyı Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'ne sunmasıyla yeniden gündeme gelirken, hayattaki kurbanlar da Abe'ye isyan etti.
Abe, 200 bin Koreli, Çinli, Filipinli, Tayvanlı, Endonezyalı ve Japon kadının 'rahatlatma kadınları' diye anılan seks kölesi olarak kullanılmasında Tokyo'nun rolü olmadığı savında. Japon hükümetinin 'Kono Açıklaması' diye bilinen 1993 tarihli özrünün hâlâ geçerli olduğunu söylese de yeniden özrü reddeden Abe, kadınların ordu genelevlerinde çalışmaya zorlandığına dair delil bulunmadığını savunup sorumluluğu 'bazı aracıların' üzerine yıktı. Abe, ABD Kongresi tasarıyı kabul etse de Tokyo'nun özür dilemeyeceğini vurguladı.
İktidardaki Liberal Demokrat Parti'den bir grup milletvekili ise daha da ileri gidip 1993'teki özrün geri alınmasını talep etti. Hükümet 2005'te de müfredattan bu konudaki bilgileri silmişti.
ABD baskısı sökmüyor
Abe'nin bu tavrı kadınları isyan ettirdi. Dün Güney Kore'nin başkenti Seul'den Avustralya'nın Sydney kentine pek çok Asya kentinde eski seks kölesi kadınların protesto gösterileri vardı.
Konuyu tekrar gündeme getiren Honda, Abe'nin özrü reddeden tavrıyla 'yüzbinlerce kurbanın yüzüne tokat attığını' söyleyip "Japon İmparatorluk Ordusu'nun 200 bin kadını devlet desteğiyle seks kölesi yaptığına şüphe yok. Başbakanın tarihi gerçeği inkârı sadece hayattaki rahatlatma kadınlarının yüzüne şamar değil, şerefli Japon ününe, barışcı demokratik ülkeler topluluğunun üyesine kötülük" dedi. Geçen ay Temsilciler Meclisi'nin alt komitesinde tasarı görüşülürken kurbanlar nasıl seks kölesi yapıldıklarının öykülerini anlatmıştı. (Dış Haberler)